Kilpnäärme sõlme ravi 31.12.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Palun infot Columbia Ülikooli allolevas videos kirjeldatud kilpnäärme sõlmede (RFA-radiofrequency ablation) ravi kohta.

https://youtube.com/watch?v=437cDux1rlA&feature=share

Kas Eestis pakutakse sellist kilpnäärme sõlmede ravi?

Mul on kanamuna suurune sõlm kaelal, hormoonid korras, biopsia välistas halvaloomulise kasvaja. Pärnu Haiglas endokrinoloog soovitas osa kilpnäärme eemaldamist, mida ei tahaks teha peale RFA videote vaatamist. Teades nüüd, et sõlmede ravis on olemas alternatiiv kilpnäärme eemaldamisele, loodan väga, et Eestis ka seda võimalust patsientidele pakutakse.

Ette tänades 🙏

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eestis vähemalt esialgu sellist kilpnäärme sõlmede ravi ei praktiseerita. Minu teada ei pakuta sellist võimalust patsientidele kilpnäärme sõlmede ravis ka näiteks Soomes. Tegemist on siiski eksperimentaalse raviga, kuid ma ei taha meetodit ka laita. Kui Teil on head kontaktid ja võimalused USA-s või mõnes Euroopa suures keskuses, võib sinna ju ravile minna.
Ainus sõlmest lahti saamise moodus meie maal on selle operatiivne eemaldamine.
Kirurgid teevad tavaliselt oma tööd väga hästi ja arm, mis kaelale jääb, on vaevu märgatav. Operatsiooni tehakse ka päevakirurgias, kuid vajalik on siiski üldnarkoos.
Lõikust tehakse Tartu Ülikooli Kliinikumis ja Tallinnas PERH-is ja Ida-Tallinna Keskhaiglas. Opereerivad üldkirurgid.
Tervitades,
Dr. Anu Ambos.