Ravim L-thyroxin ja toosi suurus 01.10.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kas peaksin tarvitama ravimit L-thyroxini ja kui suur peaks olema toos?
Palun selgitage, mida tähendavad laused UV uuringus.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vähesel määral tõusnud TSH väärtus ja kilpnäärme ultraheliuuringu leid räägivad ühte keelt - tõenäoliselt on Teil autoimmuunne kilpnäärmehaigus. Selle kinnitamiseks oleks vaja määrata kilpnäärmevastaste antikehade tiiter - sellega saab hakkama Teie perearst. Kui antikehade tiiter on kõrge ja diagnoos kinnitub, kuulute kilpnäärme talitlushäirete kõrge riski tõttu jälgimisele - kord aastas tuleks teha kilpnäärme hormoonanalüüs. Praeguse TSH väärtuse alusel Teil kindlat vajadust L-türoksiini võtmiseks ei ole, kuna olete viljakuseast juba väljas. Soovitaksin hormoonanalüüsi korrata ja määrata lisaks TSH-le ka FT4. Teie poolt kirjeldatud vaevused ei ole kilpnäärmega seotud. Ultraheli vastuses ei ole kirjas kilpnäärme mahtu, kuid oletan, et see on normi piires, muidu oleks suurenemist kindlasti mainitud. Ebaühtlane struktuur ongi ebaühtlane struktuur ja intensiivistunud vaskularisatsioon tähendab head verevarustust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos