Klipnäärme vaegused ja puuduvad menstuatsioonid 16.03.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Eelmise aasta oktoobris (2020) võtsin viimase beebipillide lehe lõpuni novembri päevad olid ära (sest lõppes pillide leht) ja seni pole mul loomulikult menstuatsioon taastunud (märts 2021). 12.02.2021 käisin günekoloogi juures, ultraheli korras ja hormoonanalüüs ka võetud, mis arsti sõnul näitavad ka head pilti. Lisasin ka pildi siia failina kaasa.

Arsti juures tuli teemaks kilpnäärme töö, sest tundub, et mu aju ei anna signaali suguelunditesse, et algaks tsükkel. Kas siin võib olla tegemist kilpnäärmega tegevusega, mis vajaks ravi või uurimist, mis aitaks taastuda loomulikul mentsuatsioonil. Soov on ka rasestuda aga enne kui minna seda teed, et kasutada rasestumiseks meditsiinilist abi, tahan teha omalt poolt kõik, et saaksin rasestuda loomulikul teel. Kas näete minu analüüsides seda kohta, et peaksin kilpnääret lähemalt uurima?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, igaks juhuks võiks kilpnäärme talitlust kontrollida küll - seda saab teha perearsti juures.
Tegelikult ei olegi nii harvaesinev, et peale pikaajalist beebipillide tarvitamist nende ärajätmisel tsükkel koheselt ei taastu. Enamasti ongi põhjuseks asjaolu, et aju tsüklilised stimulatsioonisignaalid on pikema aja jooksul olnud tasalülitatud ega käivitu koheselt - nii günekoloog ka Teile selgitas. Kuna olete oma tsükli taastumist oodanud juba mitu kuud, tuleks igaks juhuks kontrollida nii kilpnäärme talitlust kui ka prolaktiini taset.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.