Papillaarne klipnäärme vähk 25.03.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Emal (64 a) peale nõelaga proovi võtmist määrati diagnoos: "kahtlus paillaarne kilpnäärme vähk"
Küsimused:
1) kas tegu on hea- v pahaloomulise kasvajaga saab kindlaks määrata ainult kirurgilisel teel?
2) miks endokrinoloog arvab, et peaks eemaldama kogu kilpnäärme?
3) juhul kui operatsiooni kasuks otsustada, kui kiiresti tuleks otsus langetada?
4) arsti sõnul pole kasvaja lümfidesse jõudnud, kas selles väites saab kindel olla v selgub see operatsiooni käigus?
5) miks ei pakuta varianti "võtame jälgimisse"
6) kas operatsioonist taastumist ja selle edukust mõjutab oluliselt kui ema põeb suhkruhaigust ning kõrgvererõhu tõbe.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Siin siis vastused:
1. Tegemist on pahaloomulise kasvajaga.
2. Kilpnäärme täielik eemaldamine on vajalik nii vähi kilpnäärmesise võimaliku leviku kui operatsioonile järgneva radiojoodravi tõttu
3. Otsustada ei ole siin midagi - lõikus ongi ainus tervistumisvõimalus. Operatsioon peaks toimuma paari lähema kuu jooksul. Kui patsiendil on mingi muu tõsise haiguse tõttu elulemisprognoos aasta või alla selle, sel juhul pole lõikusel mõtet.
4. See selgub lõikuse käigus
5. Vaata kõik eelnevad punktid!
6. Need haigused taastumist oluliselt ei mõjuta, mõjutab vanus. Lõikus pole üldiselt raskete killast ja ka eakas proua peaks siiski rahuldavalt taastuma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.