Hommikul tühja kõhu veresuhkur kõrgenenud 09.09.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Hommikul juhuslikul mõõtmisel oli tühja kõhu veresuhkur 6,5. Kehakaal oli ligi 70 kg ja KMI 27. Alustasin kaalu alandamist ja umbes nädala möödudes paranes hommikuse veresuhkru näit, oli 5,4-5,6. Jätkasin kaalu langetamist ja umbes kolme nädala möödudes olin langetanud kaalu 3 kilo. Hetkel on kaal 66,5 (KMI on ikkagi veel kõrgem, 26). Hommikune veresuhkur on aga taas 6,5, isegi 6,7. (2 tundi pärast sööki mõõdetavad veresuhkrud jäävad vahemikku 4,8-5,9).Mis võib olla kõrgema veresuhkru põhjuseks? Kas võib oodata, et kaalu normaliseerimisel veresuhkrud normaliseeruvad? Kas võib olla, et dieedi jälgimine hetkel on ise kõrgema veresuhkru põhjuseks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Dieedi järgimine hommikuse kõrgema veresuhkru põhjuseks ei ole. Põhjuseks on öine suhkru liigtootmine maksas, mis viitab maksa insuliinresistentsusele (üsna tavapärane ülekaalu ja maksa rasvväärastusega isikutel). Kuigi olete kehakaalu langetanud, ei muutu maksa rasvasisaldus ja insuliinitundlikkus kiiresti, vaid võtab aega kuid. Jääge truuks tervislikule eluviisile (toitumine, liikumine) ja tasapisi paranevad ka hommikused tühjakõhu veresuhkru näitajad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.