Kilpnäärme struktuuri muutused 04.12.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu ema käis kilpnäärme ultraheliuuringul. Allpool toodud kirjeldus. Kas palun saaksite veidi antud kirjeldusi interpreteerida. Kindlasti suundub ema edasi endokrinoloogile, kuid aega ei saa kohe ning mure suur.

Kirjeldus: Kilpnäärme struktuur ebaühtlane, mõlemas sagaras ja istmuses mitmed halvasti piirdunud väikesed kajarikkad kogumid 2 mm kuni 4 mm läbimõõdus, vasaku sagara kaudaalses osas 10 mm läbimõõduga piirdunud kajavaene kolle (TIRADS 3), kilpnäärme ja kollete veresoonte joonis on tavapärane. Istmus : 4 mm. Vasak sagar : maht 3,7 ml. Parem sagar : maht 4,4 ml.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mureks, ammugi veel suureks kilpnäärme ultraheliuuring küll põhjust ei anna. Kilpnääre on normi suurune, pigem isegi väiksemapoolne. Kajarikkad kogumid 2-4mm ei oma mingit kliinilist tähendust. Piirdunud kajavaene kolle on pigem tsüst ja TIRADS3 liigitab selle väikese pahaloomulisuse riskiga sõlmede hulka. Koe struktuuri ebaühtlus võib olla viide autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele, kuid ei pruugi. Sellise leiu puhul ja normaalse vereproovi korral ei ole endokrinoloogile kiiret. Korra võib seal siiski ära käia - endokrinoloog otsustab, kes vasaku sagara sõlme peaks punkteerima ja kas oleks mõistlik teha ka kilpnäärmevastaste antikehade analüüs, et autoimmuunset kilpnäärmehaigust välistada või kinnitada. Mingit ravi Teie ema suure tõenäosusega ei vaja ja köha selline kilpnääre kindlasti ei põhjusta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.