Liigne insuliini produktsioon? 16.11.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 43-aastane naine ja olen mures seetõttu, et minu veresuhkur langeb justkui kiiremini ja madalamale kui teistel mind ümbritsevatel inimestel ning põhjustab seejuures tugevaid vaevusi. Teema mõjutab minu elu üsna tugevalt, sest nende vaevuste ennetamist või likvideerimist ei saa tähelepanuta jätta ühelgi päeval. Soovin Teie arvamust selle kohta, kas peaksin laskma oma tervist põhjalikumalt uurida või on minu seisund siiski normaalne.
Söön vähem kui tund pärast ärkamist alati korraliku hommikueine, kuid hiljemalt kolme tunni möödudes muutub minu enesetunne väga halvaks, tekib suruv tunne peas, mõtlemis- ja tajumisvõime oluline halvenemine, nõrkus, apaatsus. Seejuures ma ei tunne, et mul oleks kõht tühi, aga enesetunnet parandab üksnes söömine, ja selles söögis peab tingimata sisalduma kiireid süsivesikuid. Enesetunne on piisavalt kehv selleks, et näiteks pooleliolevalt koosolekult, kus kõik kolleegid veel energiast laetuna poolelioleval teemal diskuteerivad, pean mina välja minema ja sööma vahepala. Nädalavahetustel, kui ärkan hiljem, tekib halb enesetunne juba hiljemalt kaks tundi pärast hommikueinet. Sellega pean mina (ja ka minu pere) alati arvestama, kui päevaks plaane teeme. Terve pere lõunasöök võib olla juba poole tunni pärast valmimas, aga mina pean kindlasti süüa saama kohe. Päeva teisel poolel võivad söögivahed olla veidi pikemad. Selline sage süsivesikute tarbimine ei ole hea minu kehakaalule, mis on küll normaalne (olen 168 cm ja 65 kg), kuid siiski hiilivalt kasvav.

Mitmel minu lähisugulasel on diagnoositud II tüübi diabeet. Mul on võetud veeniverest glükohemoglobiini analüüs, mis oli korras (29 mmol/mol). Samuti on hommikul tühja kõhuga antud veeniveres olnud korras glükoosi näit (4,4-4,6 mmol/L). Tähelepanelikuks muudab mind aga asjaolu, et kui käisin tegemas glükoositolerantsuse testi, mille käigus jõin hommikul tühja kõhu peale 75g glükoosi, siis kahe tunni möödudes oli minu veresuhkru näit, mis enne glükoosi joomist oli 4,6, langenud 4,0-le. Kas 4,0 ei ole liiga madal, arvestades, et see ei olnud mõõdetud tühja kõhu tingimustes, vaid olin mõne aja eest tarbinud pool klaasi suhkrut? Samuti tegin hiljuti laktoosi taluvuse proovi, kus jõin hommikul tühja kõhu peale 50g laktoosi, siis 40 minuti möödudes oli minu veresuhkru näit, mis enne laktoosi joomist oli 4,4, langenud 3,7-le. Saan aru, et veresuhkru tühjakõhu normiväärtus on 3,3-5,5 mmol/l, kuid kas mittetühja kõhu puhul on näit 3,7 samuti normaalne? Kas siin võib tegemist olla insuliini liigse produtseerimisega?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie veresuhkru näidud nii glükoosi kui laktoosi koormusproovil on normaalsed. Siiski soovitan küsida perearstilt glükomeetri, et saaksite mõõta oma veresuhkrut just siis, kui end halvasti tunnete. Kui perearst Teile seda võimaldada ei saa, paluge suunamist endokrinoloogi konsultatsioonile. Lisaks on vaja teada, kas Teile on kunagi tehtud maooperatsioone. Kui veresuhkur peale sööki langeb alla tühjakõhu normpiiri 3,3 mmol/l, vajate kindlasti täpsustavaid uuringuid endokrinoloogi juures.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.