Meessuguhormoonid ja kolesterool 20.07.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

pikemat aega on mul mure näole tekkivate tumedate karvadega, mida on viimase aastaga tekkima hakanud. Kosmeetiline probleem see ei ole, sest olen selel murega juba laserdepilatsioonis käinud ja nemad ütlesid kohe, et see on hormoonide teema.

Lasin teha ka Synlabis vereanalüüsi ja tulemused on :
Kolesterool • 6.0 mmol/l
HDL-kolesterool • 1.6 mmol/l
LDL-kolesterool • 3.9 mmol/l
Testosteroon • 1.7 nmol/l ( monuvanusel naisel see ülemine piir peaks olema 1.73 nmol/l)

Kuna olen hädas ka oma kehakaalu alandamisega, mis lihtsalt ei alane( olen püüdnud toituda toitumiskava järgi, olen proovinud ka väga miinimumi viidud titumist - aga ei mikit. Kehakaal ei alane :(

Mida peaks tegema, kas laskma täiesti ravimid kirjutada kolesteroolile ja testesterooni alandamisekd beebipillid?
Tean, et testesteroon on otseselt seoses kõrge kolesterooliga ja see on nagu nõiaring.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie testosterooni näit on küll normi ülemise piiri lähedal, kuid siiski normis. Selline testosteroon ei tohiks ei kolesterooli taset tõsta ega karvu kasvatada. Kahjuks nii lihtsalt meessuguhormoonide liia üle otsustada ei saa. Esiteks peab testosterooni väärtus olema määratud tsükli 1.-5. päeval (mensese ajal). Teiseks peab määrama ka sidusvalgu SHBG taseme, et leida vaba ja toimiva testosterooni väärtus. Kolmandaks ei ole testosteroon naise organismis ainus meessuguhormoon.
Soovitan Teil siiski kindlasti oma günekoloogi või vähemalt perearstiga nõu pidada. Ülekaal ja kõrge kolesterooli väärtus üsna noores eas viitavad metaboolsele sündroomile, millega kaasneb ka teisi riske (jälgida tuleb vererõhku ja veresuhkrut). Võimalik on polütsüstiliste ovaariumide sündroom, mille puhul ka liigne karvakasv ei ole haruldane. Beebipillid võivad karvakasvu tõepoolest vähendada, kuid sobivate pillide määramise võiksite jätta arsti hooleks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.