Veri 10.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mis vahe on kolesteroolil ja kolesteriinil?Kui suur võib nende vere sisaldus olla?`Tean,et kolesterool on paha aga kolesteriinist pole midagi kuulnud.
Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kolesteriiniks nimetasime kolesterooli nõukogude ajal venekeelse nimetuse järgi. Kolesterooli normväärtus on alla 5,0 mmol/l. Kolesterool iseenesest pole paha. Ta on rakumembraanide koostisosa ja steroidhormoonide lähteaine, seega organismis vajalik. Teda ei tohi üksnes olle liiga palju. Täpsemas analüüsis eristatakse veel kolesterooli alajaotusi: HDL e. "hea" kolesterool, mille tase peab olema piisav, LDL e. "halb" kolesterool, mida ei tohi olla liiga palju ja triglütseriidid.
Täpsemaid selgitusi küsida ja oma kolesteroolitaset kontrollida saab perearsti juures.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.