kas algav suhkruhaigus? 11.11.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
kevadel mõõdeti mul veresuhkrut - see oli 6,4. 2 kuud pidasin dieeti kuna ka kolesterool oli kõrge (7,3) ja tulemuseks oli veresuhkur 5,0 ja kolesterool 5,2. Nüüd 4 kuud hiljem veresuhkur jälle 6,0 ja kolesterool 6,5. Kas ma peangi dieedile jääma ja magusat täiesti vältima? Kas peaksin tegema lisauuringuid? Mure just veresuhkru pärast.
Reet

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Süsivesikute ainevahetuse häired ja kõrge kolesterool ei ole kahjuks asjad, mida saaks välja ravida. Tõenäoliselt vajate glükoosikoormustesti, et selgitada, kas põete suhkurtõbe või on tegemist kergemakujulise süsivesikute ainevahetuse häirega. Seda uuringut teeb perearst. Kui Teil on suhkurtõbi, peate edaspidi tõepoolest kogu elu pidama magusavaba dieeti. Võimalik, et vajate ka ravimite abi.
Ka kõrge kolesterool ei kao kuhugi. Oma kogemusest teate, et dieet võib olla kolesterooli langetamisel väga efektiivne (2 kuuga Teie kolesterool normaliseerus), see on ka kõige odavam ja tervislikum vahend. Kolesterool püsib normaalsena aga üksnes niikaua, kui dieeti peate. Tänapäeval on olemas ka küllalt efektiivsed kolesterooli langetavad ravimid, kuid tervisliku toitumise soovitusi tuleb ka neid tarvitades järgida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.