Harknääre 22.03.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen juba umbes 5 aastat hädas periooditi esineva veidra rindkerevaluga. Valuaisting on rohkem tunda rangluu all rinnakuluul, samuti ülemiste roiete piirkonnas. Vahel tunnen konkreetset valu, tihti on aga pigem tegemist ebamugavus- ja raskustundega. Rinnakut palpeerides mingeid valupunkte ei ole, valu tundub tegevat luu ise.

Et pöördusin rinnakuvaluga korduvalt arsti poole, tehti 2014. aastal põhjalikud südameuuringud - EKG, koormus-EKG, südame ultraheliuuring, kaheööpäevane Holter-uuring, südameveresoonte röntgenuuring - südamel mingit viga ei leitud ja süda on igati terveks tunnistatud. EKG, koormus-EKG, Holter ja ultraheli tehti ka veel uuesti 2016. aastal. Seega peaks olema välistatud, et raskustunne ja valu rinnakus oleks mõnest südamehädast põhjustatud.

Samuti olen käinud gastroskoopias, magu, söögitoru ja kaksteistsõrmiksool olid põletikuta ja normaalsed. Küll on mul diagnoositud söögitorusong ja mainiti, et maolukuti jääb osaliselt avatuks. Samas ei ole mul üldiselt probleeme ei röhitiste ega kõrvetistega, nii et refluksidiagnoosi ma saanud ei ole.

Viimastel kuudel on olnud probleemiks kuiv ärritusköha. Köha pole küll pidev ega tugev, aga murelikuks teeb, et olen olnud sellega kimpus juba jaanuarist saadik. Sel kuul tehti ka kopsuröntgen, mis oli korras. Kurguarst kurgus midagi kahtlast ei näinud. Ka korduvad vereproovid on olnud normis.

Probleem rinnakuvaluga on aastate jooksul süvenenud. Nüüd olen tundnud valu ja raskustunnet rinnakuluul juba kuu aega järjest. Valu asukoha ja jaanuarist lisandunud kuiva köha tõttu on mul tekkinud mure, kas rinnakuvalu põhjuseks võib olla harknääre. Kui tõenäoline on see, et tegemist on näiteks harknäärmekasvajaga? Kas kopsuröntgenis oleks see tuvastatud? Või kas see kajastuks verepildis? Kuidas harknäärmekasvaja avastatakse?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kopsuröntgenil ega vereproovi abil harknäärme kasvajat tavaliselt avastada ei õnnestu. Vajalik on rindkereorganite kompuuteruuring. Soovitangi kindlasti see uuring ära teha. Kas Teie vaevused just harknäärme patoloogiale osutavad, kuid nende põhjus on ebaselge ja vaevused süvenevad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.