Kilpnäärme talitluse analüüs 02.07.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Palun selgitage, mida võib välja lugeda minu viimasest TSH näidust-0,5. Telefonitsi sain suveperioodi töökoormusest väsinud pereõelt lakoonilise vastuse, et asi on korras. Kui piirväärtuseks loetakse 0,4-4,0, siis tundub minu näit päris ületalitluse poole tüürivat? Kas saaksin-peaksin midagi püüdma muutma või pole põhjust muretseda. Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Asi ongi korras ja näit ei tüüri kuhugi. 0,5 mIU/l juurest on ületalitluseni veel pikk maa - ületalitluse numbrid algavad 0,0-ga (kuigi absoluutne norm jääb tõepoolest 0,4-4,0 mIU/l vahemikku). Teie vaevused sobituvad pigem kliimaksi konteksti, mis on üks normaalne asi, mis kõigil naistel 50. eluaasta paiku üle tuleb elada. Samas mõjutab naissuguhormoone järsk langus nii meeleolu, töövõimet, juuste kasvu kui ka ainevahetust. Kui taimetoitlasena on kolesterool Teie poolt nimetatud kõrgusel, tuleb kliimaksi saabudes koos perearstiga hinnata lähema 10 aasta südamehaiguste riski ja vajadusel hakata tarvitama kolesterooli normishoidvat ravimit (kolesterooli tõusul on siin pärilik taust). Soovitan arutada oma günekoloogiga ka hormoonasendusravi võimalust, mis enesetunnet veidi parandab. Alakaalulisuse üle otsustamiseks peaks teadma Teie kehakaalu dünaamikat pikema aja vältel ja mõningaid biokeemilisi näitajaid. Võimalik, et see on ka Teie pärilik iseärasus, mis polegi haiguslik. Kilpnäärme talitluse osas aga muretsemiseks põhjust ei näe.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.