Kilpnäärme ületalitlus ja silmade ümbruse paistetus 01.12.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul dignoositi kilpnäärme ületalitlus 2008, mis saadi pika 18 kuu ravi tulemusena kontrolli alla. Peale seda on olnud veel 2 ägenemist, mis on samuti pika ravi tulemusena taandunud. Viimane ravi lõppes juuli 2013 ja kontroll oli 6 kuud hiljem, mil näitajad olid korras. Nüüd on kuu aja pärast taas kontroll ja edasi tuleb ilmselt radijood, kuna see oli teemaks juba viimasel korral. (Aga mulle öeldi, et seda tehakse vaid sel ajal, kui kilpnääre on parasjagu ületalitluses)

Niisiis - mul silmade ümber väga märgatav paistetus, ja mitte ainult hommikul, vaid kogu aeg, olenemata sellest kui palju magan, vett või muid jooke joon jne.
Lisaks on viimastel kuudel tekkinud südamerütmihäired (mis olid ka varem ägenemise perioodil). Rohkem kaebusi pole.
Kas silmade paistetus on seotud kilpnäärmega ja kas see kaob, kui saan kilpnäärme normi? Ei oska mujalt abi otsida, neerud peaksid korras olema. See on tõsine esteetiline probleem, üldse tundub kogu nägu kogu aeg kuidagi paistes olevat.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Silmadeümbruse turse võib olla seotud kilpnäärmehaigusega (kui ületalitluse põhjuseks on difuusne toksiline struuma) või ka mitte. Kahjuks ma läbi arvutiekraani Teid ei näe ega oska öelda, kas turse iseloom võiks viidata endokriinsele orbitopaatiale. Igal juhul soovitan radiojoodravi läbi teha. Kui turse peaks olema kilpnäärmehaigusega seotud ja peale radiojoodravi saavutate püsiva vaibefaasi, on see heaks eelduseks tursete taandumisele.
Loomulikult soovitan nõu pidada ka Teid raviva endokrinoloogiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.