kilpnäärme osaline eemaldamine 15.11.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

kas kilpnäärme eemaldamisest võivad tekkida tujumuutused? Abikaasal eemaldati mõnda aega tagasi suurem osa kilpnäärmest. Muidu tasakaalukas ja rahulik inimene on muutunud hooti närviliseks, tihedate meeleolumuutustega (mõni päev rahulik ja roosa, järgmisel päeval peab pere kikivarvul käima, et ärritumist mitte esile kutsuda) ärritatud päeval ei kontrolli enam alati oma emotsioone. Kas sellised käitumishäired tulenevad sellest, et hormonaalselt on asi paigast ära, kuigi mingit toetavat ravi ta peale operatsiooni ei saanud ja kas selle seisundi vastu aitab mingi muu ravi või rahusti? Raske on toime tulla, kui hommikul ei tea, mis tujusse õhtuks abikaasa sellel päeval on keeranud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme operatsioon ei tohiks küll tujukust tekitada. Oluline on teada, kuidas on seis kilpnäärmehormoonidega. Kui analüüsid on korras, tuleb tujukuse põhjuseid mujalt otsida. Kui siiski on tegemist kilpnäärme alatalitlusega, tuleb abikaasal võtta asendushormooni annuses, mis hormoonanalüüsi korras hoiab. Alatalitlus muudab inimese siiski pigem uimaseks ja apaatseks kui pidurdamatuks ja tujukaks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.