Kajavaene kolle kilpnäärmes 06.08.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Lasin teha omal algatusel kilpnäärmest ultraheliuuringu, kuna olen tundnud kaelas mingeid muutusi viimase paari kuu jooksul. Perearst pani need muutused psühholoogia arvele ja uuringuvajadust ei näinud, kuna mõni aeg tagasi lõppes mul elus pikk pingeline periood.

Ultraheli vastus oli aga selline:
Kilpnääre sümmeetriline, tüüpilises asetuses, jälgitavate kontuuridega, ühtlase kajastruktuuriga. Vasakus sagaras 0,71 x 0,73 cm kajavaesem koeline kolle, vaskularisatsioon ümber kolde. Mujal vaskularisatsioon iseärasusteta.
Kilpnäärme mõõtmed:
Parem sagar: 2,16 x 1,6 x 3,51 cm, maht: 6,31 ml
Vasak sagar: 1,45 x 1,82 x 3,71 cm, maht: 5,09 ml
Kogumaht: 11,4 ml
Istmus: 0,47 cm

Kas peaksin muretsema? Laskma võtta biopsia?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnääre on normisuurune. Kajavaene kolle vasakus sagaras on tõenäoline tsüst. Väikeste mõõtmete tõttu see esialgu punktsiooni ei vaja (punktsiooni näidustus algab läbimõõdust 10mm). Selline väike sõlm ei põhjusta ka mingeid vaevusi ega muuda kilpnäärme talitlust. Soovitav korduv ultraheliuuring 1-2 aasta möödudes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.