Lapse veresuhkur kõrge 11.02.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Laps on kohe 5 a saamas. Olen jälginud tema veresuhkru näitusid. Mingi sisetunne käskis seda teha. Lapsel viga midagi ei paista olevat. Ei joo vist liiga palju ja ei ole ka muid suhkruhaigusele viitavaid märke. Tulemused mis sain, ei meeldi mulle. Palun vaadake need üle. Laps oli köhas, nohus, palavikus ja hetkel veel väike köha.
5. Jaanuar:
kell 18.44 7,2 (päev läbi kommi söönud)

6. Jaanuar
Ärgates kell 07.26 6,2
Sõi magusaid krõbinaid ja pani suhkrut ka peale(kell 07.40) peale seda kell 08.32 sukur 10,32
Kell 09.18 7,2
Kell 10.00 5,6
Kell 11.13 5,5
Sõi viinereid ketsupiga(kell 11.25) peale seda kell 13.10 suhkur 5,9
Sõi kommi(13.15) peale seda kell 14.06 suhkur 6,6
Peale õhtusööki 1,5 tundi 19.22 suhkur 6,2

7.Jaanuar:
Ärgates 6.37 suhkur 5,6
Peale sööki 9.05 5,3

10. Jaanuar:

11. Jaanuar:

Enne sööki kell 7.50 5,9

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esiteks on glükomeeter väga ebatäpne riist, mis kõlbab küll diabeetikutele ravitoime jälgimiseks, kuid mitte suhkurtõve diagnoosimiseks. Teiseks ei täida Teie poolt mõõdetud veresuhkru väärtused (kuigi normist veidi kõrgemad) diabeedi diagnoosimise kriteeriume. Samuti ei ole lapsel diabeedile iseloomulikke haigustunnuseid.
Soovitan pöörduda perearsti poole, kes tõenäoliselt määrab veeniverest kolme kuu keskmist veresuhkrut peegeldava glükeeritud hemoglobiini. Võimalik on määrata ka kõhunäärme vastaseid antikehi, mis näitavad ära, kas autoimmuunne agressioon kõhunäärme beetaraku vastu võiks olla käivitunud. Viimast siiski perearst ei korralda, seda teeb lastearst või lasteendokrinoloog.
Magusa ärakeelamiseks põhjust ei ole, sest magusasöömine lapsel suhkurtõbe ei põhjusta. Kui peakski olema käivitunud kõhunäärme insuliini tootvaid rakke hävitav autoimmuunne protsess, pole selle peatamiseks midagi olulist võimalik ette võtta. Jälgige oma lapse olekut ja käitumist. Kui kunagi peaksid tekkima haigustunnused - kõhnumine, liigjoomine, sage ja rohke pissimine - tuleb kindlasti kiiresti arsti poole pöörduda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.