Hakkab paha, kui olen söömata või söön magusat 17.06.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul tekkisid need kaebused juba 15 aastat tagasi, kuid viimasel ajal on need üha suurenenud.
Kui ma olen söömata, siis hakkab mul paha, tekib selline näriv tunne rinnus, uimasus, külm higi, jõuetus. Samuti tekib külm higi, kui teen kaua kontoritööd, higistamine lakkab, kui minna jalutama.
Samuti hakkab paha, kui söön süsivesikuterohket toitu. Suhkru ja muu magusa söömist püüan vältida. Ma proovin süüa 4-5 korda päevas ning jälgin dieeti, kuid tervis läheb üha halvemaks.

Kõige suurem probleem on unega, ma ärkan öösel mitu korda ülesse ning pean sööma või jooma, et uuesti magama jääda. Samuti ei jää õhtul magama, mõnikord aitab, kui süüa kerge eine (leib juustuga) vahetult enne magamajäämist.
Tihti on enne magama jäämist jalgade tõmblemised, mis ka ei lase uinuda.

Unetuse tõttu on tekkinud täielik kurnatus, depressioon, olen väsinud ning erinevad nakkushaigused on kergesti tulema ning mille ravi on vaevaline ning pikaajaline. Sel aastal jäid silmad ka haigeks, need väsivad juba paari tunniga ära ning ma ei suuda arvutiekraani vaadata. Sain sügisel uued prillid, näen normaalselt, kuid silmad väsivad ikka ära.
Depressiooni olen ravinud psühhiaatriliste ravimitega, kuid ravimitel on omad negatiivsed kõrvaltoimed. Samuti olen aru saanud, et põhjus ei ole psühhiaatriline, vaid on seotud ainevahetusega.

Veresuhkru sisaldus ei ole kunagi olnud kõrge, seega ei ole tegemist suhkruhaigusega.
Tegin ise n.ö. "hommikusöögi testi" GTT, kus sõin hommikusöögi (kohv suhkruga, võileib juustuga, veidi moosi) ja mõõtsin veresuhkru taset.
Tulemused olid järgmised:
5,3 mmol/l tühja kõhuga
9,0 mmol/l 0,5 h pärast, halb enesetunne
4,8 mmol/l 1 h pärast
4,2 mmol/l 2 h pärast
4,6 mmol/l 3 h pärast
4,9 mmol/l 4 h, enesetunne hakkas paranema
4,9 mmol/l 5 h

Kas te saate nõuannet anda, et kuhu arsti poole võiks pöörduda? Mis haigus võiks see olla?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõik veresuhkru väärtused on normi piires, seega ei sõltu enesetunne veresuhkrust. Pigem võiks pakkuda seedetraktiprobleeme -nn. mao ülehappesus võib samuti põhjustada ebamäärast halba enesetunnet ja leevendub söömisel. Soovitan pöörduda ikka esmalt perearstile ja siis vajadusel gastroenteroloogi juurde. Miks kontoritöö halba enesetunnet põhjustab, on mul küll raske oletada. Võib-olla on põhjuseks silmade väsimine või istuv kehaasend, mille tõttu mao happeline sisaldis söögitorru pääseb.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.