Valud kurgus ja kõris 21.05.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Minul hakkas selle aasta veebruaris kurk väga tugevasti valutama. Sõin igasugu pastille ja rohtusid, kuid miski ei aidanud. Seejärel pöördusin perearsti poole, kes kirjutas välja antibiootikumid- mis ei aidanud. Läksin uuesti arstile ja nii tegin kolm korda läbi erinevaid AB kuure, viimane neist oli penitsllliin. Ikka ei aidanud. Kurk nagu põletas seest poolt. Pöördusin seejärel kurgu-nina-kõrva arstile. Tema tegi mingid analüüsid, ning diagnoosiks pani "krooniline neelupõletik". Lisaks leiti kurgust ka mükoplasmat.
Arst kirjutas välja "Lekoklar" tabletid. Kuur oli nädal aega, ning peale tabletikuuri lõppemist läks mõneks ajaks kurguvalu üle.
Nüüd on kurguvalud uuesti tagasi, tükitunne on kuskil kõris sees ja lõua all on pidevalt valud. Selline tunne nagu oleks tekkinud lõuale lott. Käisin ka uuesti perearstil, kes kirjutas uuesti välja Lekoklar tabletid, kuid jällegi neist kasu polnud.
Sellega on veel nii, et nii kui külma saan, hakkab nii kurgust kui lõua alt valutama. Vahepeal valutab nagu kogu kael. Aga lümfisõlmed paistes pole.
Mida peaksin edasi tegema? Kui suur on võimalus, et mul on kõris veel midagi peale seene?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Küsimus on tulnud veidi valel aadressil. Soovitan pöörduda nina-kurgu-kõrvaarsti poole. Kui küsimuse mõte on kahtlus, et valu võiks põhjustada kilpnääre, siis saab perearst kilpnääret katsudes selle hõlpsasti kindlaks teha. Kilpnäärme valulikkus võib esineda viirusest põhjustatud alaägeda kilpnäärmepõletiku korral, kuid sel juhul on kilpnääre ka katsudes valulik. Lisaks on kõrged põletikunäitajad (CRV, settereaktsioon) ja võib esineda ka muutusi hormoonanalüüsides. Pigem arvan, et Teie perearst on sellele võimalusele juba mõelnud ja vastavad uuringud ära teinud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.