Tükitunne kurgus, kilpnäärme alatalitlus 28.11.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Tunnen juba teist päeva nagu tükki kurgus. Neelates jääb nagu midagi kuhugi ette. Süüa ja juua saan probleemideta. Kuna mul on juba aastaid kilpnäärme alatalitus ja võtan igapäevaselt L-Thyroxini 25 mikrogrammi mõtlesin, et see võib olla sellega seotud. Märtsis tehti kilpnäärme ultraheliuuring, mis näitab, et kilpnääre kajalisus tavapärane, struktuur ebaühtlane, paremas sagaras on ca 1cm kajavaene sõlm. Parem sagar 2,3 x 2,2 x 4,5 cm, maht ca 10,9 ml. Vasak sagar 1,8 x 1,7 x 4,4 cm, maht 6,6 ml. Isthmus ca 0,6 cm. Vere analüüsi vastus TSH 0,260 mU/l; FT4 14,00 pmol/l; FT3 5,57 pmol/l.
Perearst ütles, et leiti tsüst. Kas võib olla, et tsüst on rohkem, kui poole aastaga kasvanud nii palju, et segab neelamist? Mis teha, et saaks probleemideta uuesti neelata?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
"Tükitunne" ja tegelik neelamistakistus on kaks ise asja - "tükitunne" enamasti psühhosomaatiline stressiväljendus, neelamistakistus aga väga tõsine vaevus, mis vajab kiireid uuringuid. Kui endal on vahet teha raske, soovitan perearstiga nõu pidada. Kui Teie kilpnäärme tsüst on tõepoolest oluliselt kasvanud, peaks see olema kaela palpeerimisega kindlakstehtav.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.