TSH väärtused, L-türoksiin ja kaalu tõus 10.11.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

2007 a. leiti sõlmeline struuma ja eemaldati kogu kilpnääre. Hakkasin võtma asendushormooni L-Tyroksiini, algul 100mg, millega TSH näitas alatalitlust (oli kõrgem kui 4), tõstsin annuse 150 mg - viimased analüüsid TSH 0,02... seega ületalitlus. Enesetunne halb: higistamine, unetus, pea(silmad)valutavad, närvilisus (süda väreleb) - kõik ületalitluse sümptomid, mille panin varem "ealiste iseärasuste" arvele ja võtsin kui paratamatust. Samas mäluga ei ole kõik endine ja ei suuda kontsentreeruda, rääkimata kehakaalust, mis kerkib vähimagi "vääratuse" korral, kusjuures ma olen aktiivne ja liigun palju. Perearst saatis mind endokrinoloogi juurde. Soovisin tulla Teie vastuvõtule, aga esimene vaba aeg on alles veebruaris 2012. Palun abi.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esimene nõuanne oleks L-türoksiini annust veidi vähendada s.t. võtta vaheldumisi üks päev 100, teine päev 150 mcg L-türoksiini. Teine nõuanne oleks kehakaalu suurenemises ja mäluprobleemides kilpnäärmehaigust mitte süüdistada. Momendil on tegemist L-türoksiini tõenäoliselt tagasihoidliku üleannustamisega ja mingist kaalutõusust kilpnäärmega seoses ei saa juttugi olla. Kaal peaks hoopis langema nagu see ületalitluse korral tavaks. Seega on kaalutõusu põhjused mujal.
Ma ei ole veel oma vastuvõttude graafikut uueks aastaks avanudki, ei tea, kus pärineb info, et jaanuaris vastuvõtule ei pääse. Soovitan võtta detsembri alguses ühendust meiliaadressil anu.ambos@regionaalhaigla.ee, võib-olla õnnestub vastuvõtule pääseda isegi juba detsembrikuus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.