Kilpnäärme alatalitlus ja sage viirusinfektsioonide põdemine 23.04.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
2007.a. pärast sünnitust tekkis autoimmuunne türeoidiit ja selle tagajärjel kilpnäärme alatalitlus. TSH oli siis 200. Võtan iga päev 225 L-Thyroxini ja asendusravi baasil kilpnäärme näitajad püsinud normis või normi piires.
Näitajad sain normi lähedale umbes 6 kuuga pärast alatalitluse avastamist. Minu asendusravi doos ongi suurem, kui seda vähendada, siis tekib tugevam alatalitlus. 16.04.2010 seisuga on TSH 1,74 mUL ja vaba T4 16.0 pmolL.
Kuna mul on 3a. laps, kes käib esimest aastat lasteaias, siis terve see aasta on kulgenud selliselt, et 2-3 nädalat on lasteaias ja siis 3 nädalat mõne viirusega kodus. Minu mure on selles, et just sellel kevadel olen ka ise põdenud koos lapsega järjest erinevaid viirusi, küll gripp, siis tugev nohu, mis vajas antibiootikumi ravi ja ka kõhuviirus. Viimane tabas muidugi tervet perekonda. Seega tekkis mul mure, kas minu immuunsussüsteem on kuidagi nõrgem seoses kilpnäärme alatalitlusega, vaatamata sellele, et näitajad on normis. Oma endokrinoloogi jutust sain aru, et kui näitajad on normis, siis on inimese organism nagu tervel inimesel. Või on see tingitud lihtsalt sellest, et on peres väike laps, kellelt saan erinevaid pisikud ja talv on üleüldiselt organismi kurnanud?
Samas kilpnäärme alatalitlus oli mul varasemalt, kui olin 25.a, kuid mingil ajal võtsin asendusravi ja siis jälle ei võtnud. Kui rasedaks jäin, saatis naistearst mind endokrinoloogi juurde, kes tuvastas, et oma kilpnääre töötab ja asendusravi ei vaja. Ilmselt oli siis juba põletik, kuid oma kilpnääre siiski veel toimis.
Samas sellel ajal (enne sünnitust) olin ma väga harva haige, kuigi juba siis oli alatalitlus.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie immuunsüsteemi kilpnäärme (asendusraviga hästi kompenseeritud) alatalitlus ei mõjuta. Viiruseid toob Teie perre esimest aastat lasteaias käiv laps. Väga tavaline olukord, millega puutuvad kokku paljude eelkooliealiste lastekollektiivis käivate laste vanemad. Muretsemiseks pole põhjust. Kui Teie laps kasvab, tema immuunsüsteem tugevneb ja ta enam niipalju viirusinfektsioone ei põe, olete ka ise tervem.
Kilpnäärme alatalitluse põhjuseks on Teil tõenäoliselt krooniline autoimmuunne türeoidiit, mis ägenes peale sünnitust (samuti väga tüüpiline kulg) ja siis tekkis ka püsiv alatalitlus. L-türoksiini annus on Teil suhteliselt suur, kuid adekvaatne, kuna kilpnäärmehormoonid on selle foonil korras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.