nõgesetee 24.01.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kõrvenõgesel väidetakse olevat omadus blokeerida testosteroonist DHT valmistamist inimkehas. Seda kasutatakse kulturistide poolt, et suurendada vaba testosterooni hulka. Olen lugenud mõnedest teadlaste poolt raporteeritud juhtumitest, kus nõgese toodete tarvitamine tõi esile naiselike omaduste tekkimise meestel(gyno). Need juhtumid on harvad, aga see huvitab seoses sellega, et estrogeeni suured kogused võivad teismelisel kasvu kinni panna nii palju kui tean.
Oht pole ilmselt võrreldav mitmete steroidiallikatega, aga kas see on tähelepanuvääriv?(hormoonide hulkade tõusud jõusaalitreeningul muudavad selle küsimuse ka asjakohasemaks sh testosterooni mitmekordsed tõusud). Loodan, et oli mõtet siin küsida ja et lakoonilist tagasisidet ei saa.

aitäh.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei ole kuulnud kellestki, kellel kõrvenõgese tee joomine oleks vähendanud mehelikkust või süvendanud naiselikkust. Kui on tegemist meessuguhormooni vaegusega meestel või liiaga naistel, ravitakse seda ikka hormoonpreparaatidega. Pean tunnistama, et ei ole ravimtaimede suguhormoonisisaldust mõjutavate toimete vastu ka süstemaatilist huvi tundnud. Tegelikult on olemas nn. taimsed östrogeenid (naissuguhormoonide taolisi ühendeid sisaldavad preparaadid), mida kasutatakse eeskätt klimakteeriliste vaevuste leevendamiseks. Kõrvenõgese feminiseerivad omadused on mulle kahjuks tundmatud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos