kas on probleem kilpnäärmes? 12.10.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

sept. lõpul tehti TSH 0,26...okt.algul tegin uuesti: TSH 0,508; anti-TR 0,91; fT3 5,58; fT4 18. selle esimese TSH alusel soovitati tarvitada Tiotil tbl. 2tk 2x päevas. soovin teisest arvamust. kuidas see TSH näit saab nii erinev olla?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei tunne ma kõiki Teie kilpnäärmeuuringute üksikasju, kuid olemasolevate andmete alusel võin väita, et ei esimene septemris tehtud TSH väärtus kui teine oktoobris tehtud väärtus (viimane on täiesti normis, esimene minimaalselt alla normi) anna põhjust korraldada türeostaatilist ravi (tiotiili). Tegelikult TSH väärtused septembris ja oktoobris ei erine teineteisest oluliselt ja kuuajalise intervalliga on seline kõikumine täiesti mõeldav. Esimese analüüsi minimaalse kõrvalekalde puhul oleks kohe pidanud määrama lisaks ka FT4 ja FT3, et selgust saada, kas tegemist on tõepoolest ületalitlusega. Oktoobris need analüüsid tehti, lisaks ka antikehad ja tulemused olid normis. Kilpnäärme ületalitlust Teil ei ole ja tiotiili võtta pole vaja.
Tervitades,
dr. Anu Ambos