Dieet ja suhkruhaigus 22.05.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, hakkasin dieeti pidama ja tundsin end esialgu väga tragilt. Nüüd (nädal aega dieedi algusest) on nõrkushood. Dieedijuhendaja ütles, et ei tohi lasta veresuhkru taset liiga madalale. Varem sõin tõesti palju rammusamat toitu. Nüüd on mind hakanud vaevama mure, et mul on suhkruhaigus, mis ennem ei avaldunud. Millised on üldse suhkruhaiguse sümptoomid? Eks ma tunnen janu ka rohkem kui varem, aga see peaks olema dieedi juures loomulik.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teil seni diabeeti pole olnud, on selle tekkimine nüüd dieeti pidades ja kaalu langetades küll vähetõenäoline. Lisaks pole suhkurtõve puhul probleemiks mitte madal, vaid liiga kõrge veresuhkur. Dieediga ei saa terve inimene oma veresuhkrut üldse liig madalale langetada, meie organism ei ole nii abitu. Ka suhkruhaigetel, kes muud ravi peale dieedi ei saa, ei lange suhkur kunagi liialt.
Eks esialgu võtab oluliselt väiksema kaloraaziga harjumine aega. Dieet ei tohi ka liiga range olla ja minimaalse koguse energiat, mis on vajalik ainevahetuseks ja oma keha liigutamiseks, peate ikka kätte saama. Dieete ööpäevase kaloraaziga alla 1000 kcal soovitatakse läbi viia ainult meditsiinilise jälgimise all.
Pidage veelkord nõu oma juhendajaga. Suhkurtõve ohtu ma Teil küll ei näe.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.