ADH (vasopressiin) puudus 16.03.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kas on võimalik, et kehas on tegemist pideva ekstreemse veepuudusega (tingituna hüpotalaamuse võimetusest produtseerida piisavalt vasopressiini) kui Na, K näitajad veres on normis?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teoreetiliselt on võimalik. Praktiliselt on vasopressiini puudumisest või vähesusest tingitud magediabeet harvaesinev haigus. Põhiliseks tunnuseks on suur uriini hulk (mitte sage urineerimine, mille puhul uriini kogused on tavaliselt normaalsed) ja vedeliku asendamisvajadusest tekkinud tugev janu, mille tõttu joob inimene pidevalt (ka öösiti 1-2 tunniste intervallidega) suurtes kogustes vett. Kui janukeskus töötab normaalselt, inimene on teadvusel ja vesi kättesaadav, toimub adekvaatne vedelikuasendus ja elektrolüütide sisaldus plasmas püsib normaalsena. Probleemid tekivad teadvusetu, ebaadekvaatse või liikumispuudega abitu patsiendi puhul, samuti võib haruldastel juhtudel häiruda janukeskuse töö ajus. Sel juhul tekib suure vedelikukaotuse tõttu organismi "kuivamine" ja hüpernatreemia, tõuseb vereplasma osmolaarsus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.