kilpnäärmehaigustest 01.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
alustan sellest, et olen 31 aastane naine sünnitanud 3 last. minu emal on kilpnäärme alatalitlus opereeritud peaaegu täielikult ja vanaemal ületalitlus.
Kevadel tegi perearst vereproovi lihtsalt profülaktikaks, et kontrollida minu kilpnääret. Ütles et oli korras.
Nüüd olen 2 korda kuus käinu kiropraktiku juures kes on mulle mõlemal korral öelnud, et ma laseksin kontrollida oma kilpnääret, et tema arvates on mul kerge alatalitlus. Arvas, et alati ei pruugu vereprooviga see selguda vaja teha ultraheli.
Nüüd olengi segaduses mis peaks tegema, kas perearstile peale käima, et saadaks kilpnäärme arsti juurde või on see vereproov ikkagi kindel näitaja.
Endast veel niipalju et olen kogu aeg olnud kergelt ülekaaluline. viimasel paaril kuul olen mõned kilod juurde võtnud, aga seostan seda AD-ga(paroxetiin) mida olen 2 kuud võtnud.
Üldiselt enesetunne hea. vererõhk ja pulss normaalne, vererõhk pigem madalapoolne.
äkki oskate midagi soovitada.
ette tänades.
31-aastane naine

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suure tõenäosusega on Teil autoimmuunne kilpnäärmehaigus, mis oli nii Teie emal kui vanaemal (ühel ala-, teisel ületalitlusega). Täpsustada saab seda kilpnäärmevastaste antikehade tiitri määramisega veeniveres. Samas on Teil kilpnäärme talitlus seni normis püsinud, nagu näitas perearsti poolt tehtud hormoonanalüüs. Kilpnäärme ultraheliuuring näitab näärme suurust ja struktuuri, talitluse kohta ei ütle see küll midagi. Varjatud alatalitlust, mis hormoonanalüüsides ei kajastu, pole olemas. Kui Teil aga kinnitub autoimmuunne kilpnäärmehaigus, on teatav võimalus, et vanemas eas võib alatalitlus tekkida.
Seega on vereproov talitluse suhtes kindel näitaja. Edaspidi võiks siiski määrata ka antikehad, kuna lähisugulastel on kilpnäärmehaigus esinenud (kiiret sellega ei ole). Kui perearst seda ise teha ei taha, võib suunata plaanilisele endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.