Radiojoodiravi hüpertüreoosi puhul 21.11.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen mures oma ema pärast.
Vanus 77 aastat. Diagnoositi sel sügisel esmakordselt kilpnäärme haigus "Hüpertüreoos". Ainsaks ravivõimaluseks pakuti radiojoodiravi. Kas selline raviviis on näidustatud ka juhul, kui on kahtlus halvaloomulisele kopsukasvajale (diagnoos kinnitamata, kuna põhjalikumad sellekohased uuringud on ette nähtud alles peale radiojoodi ravi).
Lugesin ühest meditsiiniväljaandest, et radiojoodi ravi puhul on patsient haiglas üksikpalatis, et mitte kiiritada teisi inimesi, kuid meile õeldi, et ta jääb koju, kusjuures on vajalik iga paari tunni tagant dushi all pesemine.
Arvestades tema vanust ja tervislikku seisundit ei ole see võimalik ilma kõrvalise abita.
Küsimusest sai küll pigem jutt, aga ehk oskate kommenteerida?
Ette tänades
Anne

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Radiojoodravi kõrval on teiseks hüpertüreoosi ravi võimaluseks kilpnäärme lõikus. Arvestades Teie ema vanust ja üldist tervislikku seisundit, kaldun ka mina radiojoodravi eelistama. Tablettravist püsivat toimet loota ei ole, see võib üksnes ajutiselt ületalitlust leevendada.
Radiojoodravi puhul pannakse haiglasse üksikpalatisse üksnes need patsiendid, kes vajavad suurt radiojoodi annust (üle 15 mCi). Tõenäoliselt piisab Teie emale väiksemast annusest ja seda saab anda polikliinikus. Seda, et ema peale ravi saamist Teid ja teie peret kiiritaks, pole vaja karta. Umbes nädal aega ei soovitaks tal siiski väikelastega tegeleda ja nendega ühes ruumis magada. Täiskasvanutele mingit ohtu ei ole. Duši all tuleb käia 2 korda päevas hommikul ja õhtul.
Radiojoodravi on Teie emale ohutu, ega põhjusta mingeid vaevusi. Ravi seisneb üksnes joodikapsli neelamises. Radioaktiivne jood koguneb kilpnäärmesse ja toimib seal tasapisi ületalitlevat kudet hävitades. Loodetavasti paraneb peale ravi Teie ema seisund sedavõrd, et ta saab ka kopsuuuringud lõpule viia.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.