kiirelt paksuks 21.02.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 164 cm pikk ja kaalun 83 kilo, mis näitab kehamassiindeksi järgi rasvumist. Paksuks läksin 2 aastat tagasi ning siis kaalusin 50 kg. Olen 22 aastat vana, epileptik ning söön karbamasepiini sisaldavair ravimeid aga paksuks hakkasin minema jube enne nende ravimite kasutuselevõttu. Nüüd aga lähen järjest rohkem, iga kuu tuleb kilo, kaks ja pidama ei saa kuidagi. Söön vähe aga nälgida ei saa, sest muutun nõrgaks ja hakkab paha ning epilepsiahoog võib peale tulla. Samuti ei tarbinud sel 2 aasta jooksul rasestumisvastaseid ravimeid ning kaalutõusule aitas kindlasti kaasa ka suitsetamise maha jätmine. Nüüd on mul kõndimisega raskusi, joosta üldse ei jõua või trepist käia, rinnus on valud.
Mida teha või millest see võib tingitud olla?
kolesterool on normis ja veri põletikku ei näita samuti on normis EKG
Mi see võib küll olla? Peres on kõik peenikesed, isegi alakaalus...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eks tuleb hakata kaalu jälgima. Nälgimist ei soovita kellelegi, küll tuleb hakata jälgima, mida suhu pistate ja lugema kaloreid. Epilepsia ravi katkestada ei tohi, samas soovitan oma raviarstiga siiski nõu pidada. Võib-olla on mõistlik pöörduda ka psühhiaatrile, kui söömist ohjeldada ei suuda. Kui esimesed 5kg alla võtate, paraneb ka üldine enesetunne, tuleb juurde reipust, kaovad valud rinnus. Siis läheb edasi juba kergemalt.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.