Sõlm kilpnäärmes 24.07.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kilpnäärme ultraheli uuringul leiti paremas sagaras umbes 2 cm ovaalne sõlm. Varem kilpnäärmest ultraheli tehtud ei ole. TSH näitajad normis - 1,79. Perearst ütleb, et kõik on korras ja endokrinoloogi juurde ei saatnud. Emal on samuti sõlm kilpnäärmes ja TSH näitajad korras. Tema käib aga aastas korra endokrinoloogi juures ja sõlmest on võetud ka proov, mis oli korras. Kas mul on oma kilpnäärme sõlme pärast muretsemiseks põhjust?

Ette tänades,
36-aastane naine

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suure tõenäosusega on ka Teie puhul kilpnäärmesõlm healoomuline nagu emal (sõlmede teke kilpnäärmes on seotud päriliku eelsoodumusega). Siiski tuleks üks kord teha punktsioon ka Teil ning võtta materjali sõlmest tsütoloogiliseks uuringuks. Kui sõlme läbimõõt on üle 1cm, tuleks seda pahaloomulisuse suhtes uurida ja peale punktsiooni teist head meetodit selleks ei eksisteeri.
Paluge perearstil end plaanilises korras endokrinoloogile suunata. Nagu juba öeldud on pahalomulisuse tõenäosus väga väike ja kiiret ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.