Kilpnäärme sõlm 06.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 22a.ja kipnäärmes on sõlm(3cm läbimõõt),mis avastati u.1,5a. tagasi.Olen siiani võtnud L-türoksüüli,mis pole aidanud.Kui sõlm avastati oli 2,5 läbimõõt.Muidu on healoomuline.Arst jättis minu otsustada,kas minna operatsioonile.Ise tahaksin küll sellest lahti saada,aga kardan kilpnäärme alatalitlusest tekkida võivaid probleeme-rasestumisega ja kaalutõusu(viimast isegi rohkem)Praegu on üks laps 2,5 aastane,tulevikus tahaks kindlasti ühte veel.Ma ei oska otsustada!Sooviksin natuke infot,kuidas peaks sellises olukorras käituma.Kas neid tablette peaks edasi võtma?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tablette edasi võtta pole mõtet. Kui need 1,5 aastaga ei aidanud, ei aita need ka edaspidi. Ainus võimalik ravi on lõikus. Teil pole vaja kiirustada, sest sõlm kilpnäärmes on healoomuline, kuid peate arvestama, et ta iseenesest kuhugi ei kao ja tõenäoliselt kasvab tasapisi järjest suuremaks.
Kui peale selle ühe sõlme kilpnäärmekoes teisi muutusi ei ole, eemaldatakse lõikusel ainult sõlm, kogu ülejäänud kilpnääre jääb alles. Sel juhul ei pea mingeid hormonaalseid häireid kartma ega peale lõikust mingeid ravimeid tarvitama. Lapsesaamisele tulevikus ei tohiks sõlm kilpnäärmes küll kuidagi takistuseks olla (ükskõik, kas lähete lõikusele või mitte).
Heade soovidega,
dr. Anu Ambos.