Autoimmuunsed haigused ja rasestumine 22.05.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on diagnoositud krooniline türeoidiit, millele saan vastavat ravi (0,25 mikrogr. türoksiini päevas). Annus on hiljuti korrigeeritud. Viimased 4 kuud olen proovinud rasestuda, kuid asjatult. Kas on võimalik, et pärast sünnitust 1,2 a tagasi on toimunud mingi autoimmuunsusega seotud protsessi ägenemine (ei oska täpsemalt sõnastada), mis rasestumist takistab. Naistearsti arvates ei tohiks günekoloogilisi probleeme olla (ta arvas ka, et muretseda on veel vara, aga see selleks). Varem olen iga kord rasestunud kohe esimesel katsel, ehk muretsengi nüüd seepärast rohkem, et kohe ei õnnestunud. On olnud ka peetunud rasedus, seda ajal, kui türeoidiit polnud veel diagnoositud.
Kas rasedus ja sünnitus võivad mõjutada autoimmuunsusega seotud haiguste kulgu ja kuidas?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui hormoonanalüüsid on korras, siis krooniline türeoidiit iseenesest rasestumist ei takista. Kui ka günekoloog viga ei leia ja menstruaaltsükkel on korras, tuleb tõenäoliselt lihtsalt oodata. Mõned asjad võib jätta ka looduse hooleks. Teie kirjast järeldan, et olete probleemideta rasestunud mitmel korral, miks ei peaks see jälle õnnestuma. Eelmine sünnitus oli alles hiljuti, peale seda toitsite kindlasti ka mõne aja rinnaga. Võimalik, et kõik menstruaaltsüklid lihtsalt pole veel ovulatoorsed. Mõjutada võib ka krooniline väsimus ja magamatus, stress (väikelaste hooldamine pole kerge töö).
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.