Kilpnäärme ületalitlusest alatalitluseks 01.06.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Märtsis näitas vereanalüüs TSH 0,007 mU/L, FT4 12,21 pmo/L ning FT3 5,76 pmo/L. Ultrahelis oli kilpnääre tihenenud ja sain diagnoosiks Tür[e]otoksikoos difuusse struumaga. Alustasin ravi 20 mg Thyrozoliga. Seoses koroonaga toimus aprillis arstiga vaid telefonikonsultatsioon ja arst vähendas ravimit 15 mg peale. Mais käisin uuesti vastuvõtul ja andsin uued analüüsid, mis näitasid TSH 31,587 mU/L, FT4 5,08 pmo/L ning FT3 4,18 pmo/L. Arst vähendas Thyrozoli 5 mg peale päevas. Kas ravimi vähendamisest on tõesti kasu või oleks arst võinud pigem mõne teise ravimi määrata? Enesetunne ei ole nüüd paari nädalaga paranenud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olete türeostaatilise ravi suhtes väga tundlik ja see on tegelikult hea - pikaajalist ravi suurte annustega Te ei vaja ja nii on ka võimalik ravitüsistuste risk väiksem. Kahjuks ei ole patsiendi tundlikkust ravile kuidagi võimalik ette ennustada ja seepärast tulebki tavaolukorras kord kuus analüüse anda, et ravi tulemuste alusel korrigeerida. Eriolukorra tingimustes jäi analüüs tegemata ja raviarst vähendas Thyrozoli annust ettevaatlikult oma tavapraktikale tuginedes, Teie puhul oleks võinud rohkem vähendada, mida ta nüüd uute tulemuste valguses ka tegi. Thyrozol 5mg päevas on juba üsna väike annus ja loodetavasti kilpnäärme talitlus normaliseerub. Vajadusel võib raviarst lisada väikeses annuses sünteetilist kilpnäärmehormooni L-türoksiini.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.