Juuste väljalangemine/peanaha probleemid 26.02.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Alates 2019.a märts on suurenenud juuste väljalangemine. Märts - sept 2019 kasutatud kaubanduses müüdavaid seerumeid juuste väljalangemise vastu, mis tunduski, et esialgu aitas. Septembrist alates veel suurenenud juuste väljalangemine ning pöördusin perearsti vastuvõtule. Perearstil tehtud vereproovi ja kilpnäärme analüüs ning pissiproov, mis olid väidetavalt korras. September - november kasutatud apteegis müüdavaid toidulisandeid ränigeeli ja biotiini kapsleid, mille mõju ei tajunud. Novembri lõpus pöördusin endokrinoloogi juurde, kes minu perearsti juures tehtud vereproovi põhjal leidis, et ferritiin madal ( tase 12). Kirjutati välja ferrum lek, tarvitasin 3 kuud, kuid endiselt ei tunne muutusi juustes, küll on taastunud energiatase (ferritiin tõusnud 22 peale). Menustratsioon alates august 2019 olnud pisut nihkes, enamasti alanud 3-5 päeva varem, kuid vahel ka peaaegu õigel päeval, regulaarse menustratsiooni korral oli tsükli pikkus 21 päeva. Menustratsioon vererohke ei ole, normaalne. Samal ajal tsükli nihkega on muutunud ka näo- ja peanaha seisukord, mõlemad on muutunud rasusemaks oluliselt. Peanahk on muutunud ka tundlikuks, pidevalt on tunne, et peanahk nagu tulitaks ja kisuks ning valutab ka kergelt. Juuksejuured üldiselt valusad pole. Peanahal on tunda ka halba, rasust lõhna. Stressi tekitavaid asjaolusid ka pole. Aasta vältel on jäänud juuksed kuskil 40% õhemaks.

Mis proove on võimalik teha, et uurida põhjuseid. Kas võiks hormoone mõõta? Kas perearst saab ka mõõta testosterooni ja östrogeeni taset? Või mis samme me saaksin veel teha?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Juuste, küünte ja teiste nahamanuste probleemide korral on õige spetsialist, kelle poole pöörduda dermatoloog e. nahaarst. Tema annab juhiseid, mis analüüse või uuringuid veel teha võiks. Loomulikult oleks mõistlik kilpnäärme talitlust kontrollida, kuid kui see on tehtud ja korras, siis esialgu teisi hormoonanalüüse tegema ei tõttaks. Meessuguhormoonide liia korral on juuste väljalangemine väga spetsiifilise mustriga - nimelt nihkub sel juhul juuksepiir tahapoole ja tekib kesk pealage paljak - nagu kiilanevatel meestel see toimub. Lisaks kaasneb meessuguhormoonide liiaga karvakasvu rohkenemine näol, rindadel, häbeme piirkonnas, reitel, kõhu keskjoonel ja menstruaaltsükli häired.
Juuste väljalangemine on väga levinud mitte ühelegi konkreetsele tõvele viitav probleem, mille põhjused on sageli ka mittehaiguslikud - ülemäärane ja sobimatu juuksehooldus, stress, unepuudus jne. jne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.