Küsimus endokrinoloogiliste diagnooside kohta 19.01.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lp dr Anu Ambos.

Palun Teie väga konkreetset ja ammendavat vastust mõnele küsimusele, mis puudutab endokrinoloogilisi diagnoose. Kui vähegi võimalik, paluksin Teid vastata samuti punkthaaval, nagu oma küsimused esitan.

1) Mida kujutab endast diagnoos "dientsefaalne sündroom"? Selline diagnoos oli kasutusel nõukogude ajal, praegu seda diagnoosi RHK-10-s enam ei eksisteeri. Millised seisundid kuulusid selle diagnoosi alla ajal, kui see veel kasutusel oli?

2) Kas varemalt kasutusel olnud diagnoos "dientsefaalne sündroom" ja praegu kasutatav diagnoos "mujal klassifitseerimata hüpotalamuse väärtalitus" (RHK-10-s E23.3) on identsed diagnoosid? Kui mitte, siis milles seisneb nende erinevus?

3) Kas samuti nõukogude ajal kasutatud diagnoos "adipositas hypothalamicum" viitab ajukahjustusele hüpotalamuse piirkonnas? Kas hüpotalamuse talitlushäired on tõlgendatavad ajukahjustusena? Kui hüpotalamuse talitlushäiretest tingitud rasvumine ja paljud muud endokrinoloogilised probleemid tekkisid pärast raske viirusinfektsiooni põdemist, mis tõenäoliselt oli entsefaliit, kas siis oli tegemist ajukahjustusega?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olen sellises vanuses, et nõukogude ajal olen lühiajaliselt töötanud küll, kuid mitte endokrinoloogina - olin siis üldarst ja alustasin spetsialiseerumist juba Eesti Vabariigis 1994a. Seega ei ole mul ammendavaid teadmisi nõukogude aegsest diagnoosimisest jagada. Diagnoosi "dientsefaalne sündroom" pole ise kordagi välja pannud ja nagu ka ise märgite, ei ole seda kaasaegses diagnooside klassifikatsioonis olemas. Ka diagnoos "adipositas hypothalamicum" on mulle tundmatu. Ehk peaksite nendel teemadel mõne minust vanema kolleegiga nõu pidama - näiteks töötab meil PERH-is dr. Jaanus Kerge - kauaaegne endokrinoloogia osakonna juhataja praeguses Ida-Tallinna Keskhaiglas. Dr. Kergel on vastuvõtud ka erakliinikus ja ehk saate temaga neid vanu asju arutada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.