Kilpnäärme analüüs normist väljas 16.07.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Vaevab väsimus, meeleolulangused, värisevad käed, pea “udusus”, kaalutõus aasta jooksul 5kg (kuigi püüan liikumise ja toitumise jälgimisega langetada, aga midagi ei muutu), menstruatsiooni ebaregulaarsus, sügelev nahk jne. Tundub, et probleeme (mis tunduvad perearstile tühised) on lõputult palju ja tahaksin elukvaliteeti parandada. Kas sümptomite taga võib olla kilpnääre?
Analüüside vastused: TSH 2.05, fT4 13,68, TPO >1300. Mida saaksin enesetunde parandamiseks ette võtta? Perearst soovitab lihtsalt oodata kuni tekib ala- või ületalitlus.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie halva enesetunde taga ei ole kilpnääre - TSH ja FT4 on korras s.t. kilpnääre talitleb täiesti normaalselt. Normist kõrgem on TPO-AK s.t. kilpnäärmevastaste antikehade tiiter, mis on autoimmuunse kilpnäärmehaiguse markeriks, kuid mingeid vaevusi Teile ei põhjusta. Autoimmuunne kilpnäärmehaigus on pärilik riskiseisund - Teil on suhteliselt kõrge kilpnäärme talitlushäire risk. Korras hormoonanalüüs näitab aga, et risk ei ole seni realiseerunud. Edaspidi kontrollib perearst kord aastas Teie kilpnäärme talitlust, et võimalikud häired varakult avastada. Riski vähendamiseks ei saa Te ise kahjuks midagi ette võtta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.