Stress ja ületöötamine 16.12.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 34 a naine. Töötasin ja treenisin kõvasti üle umbes 10a. Ülekoormuse tõttu jäin okt keskel koduseks. Kuna olen personaaltreener siis toitunud olen täisväärtuslikult ja puhtalt. Lisaks vitamiinid ja mineraalid jne. Puhates hakkas mul veidi parem, kui tsükkel muutus hakkas jälle kehvem st häiritud uni ( uinusin aga ärkasin üles või olin poolunes või ei jäänud magama) sellest järgmisel päeval isutus ja ärevus hood, jõuetus, veresuhkru kõikumised, püsti tõustes pearinglus, suukuivus, alaseljavau, gaasid, toit ei seedimise probleemid. Aga umbes 5 päeva ja ööd ja sain asjad jälle normaalseks kuna jälle tsükli muutus ja taas kordus eelmine loetelu. Neljapäeval algas tsükkel ja pühapäeval tundsin et oh mul on energiat ja ma mõtlesin et hakkan vaikselt trenni tegema. Sellele järgnes adrenaliini tulv mis kestis 3 ööpäeva, mida suurem oli magamatus seda tihedamaks läksid need lained. Kolmapäev kui olin pühapäevast saari üleval tõi mu sõbranna mulle xanaxit ja 0.5mg Annus ei töötanud siis võtsin veel 0.5 ja sain magada. Ja peale seda ma olen iga öö võtnud et magada. Kui vähedasin annust läks jälle väga hulluks. Ärkasin selle äreva energia peale, söögiisu pole, suu kuivab, jooksen wc vahet väga tihti, keel on külgedelt katki ja õrnalt hakkavad habajäljed külgedele tulema. Kui jäin puhkama olin väga õnnelik ja motiveeritud et saan korda ja nüüd peale seda nädalat olen nii suured depressioonis ka stressis et ei suuda enam lõdvestuda. Sooviks teie vastuvõtule tulla. Kardan neid xanaxeid ja muid ajuravimeid. Mul oleks justkui põgene ja võitle süsteem koguaeg peal. Nüüd ei uinu ja ei rahune üldse.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mis paneb Teid arvama, et tegemist on endokriinhaigusega? Igaks juhuks võiks loomulikult kilpnäärme talitlust kontrollida aga Teie kirjelduse alusel tundub olevat üsna tüüpiline nn. läbipõlemissündroom. Ma ei arva, et Teil esinevad veresuhkru kõikumised suhkurtõbe tähendaksid. Menstruaaltsükkel võib kaasa tuua meeleolu kõikumisi, kuid mitte Teie poolt kirjeldatud ulatuses. Xanax ei ole hea abimees kui seda omapäi tarbite. Pigem tuleks ikka psühholoogi või psühhiaatri nõuannet küsida. Neil spetsialistidel on ka piisavalt privaatseid eravastuvõtte, kuhu võite ilma järjekorras ootamata pöörduda.
Kui siiski vajalikuks peate, võite minu eravastuvõtule tulla (Qvalitas, Narva mnt.7), kuid seda juba uuel aastal.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.