Kilpnäärme alatalitus? Raskus rasestumisel. 20.07.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kas on võimalik, et mul on kilpnäärmega probleeme kui viimase aasta jooksul on tehtud TSH vastuseks 4,2 ja 8,9 ja 6,5 (2 nädalat tagasi), perearst suunas endokrinoloogi juurde aga aja sain 1,5 kuu pärast. Kui lugeda sellega kaasnevaid sümptomeid siis tundub, et mul on need kõik: väsimus, unisus, kuiv nahk, mälu probleemid, juuste väljalangemine, kaalutõus. Kas sellised vereproovide näidud võivad olla ka suure tõenäosusega mitte rasestumise põhjusteks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie TSH väärtused oin normi ülemisel piiril või veidi üle selle. Ei saa päris hästi aru, miks neid aasta jooksul kolm korda on tehtud, kui sellele pole midagi järgnenud. Vajalik oleks teha lisauuringud - FT4, FT3 ja antikehade tiiter, et selgitada, kas tegemist võiks olla autoimmuunse kilpnäärmehaiguse ja algava kilpnäärme alatalitlusega. Seda kõike saab teha ka perearst. Vaevused - väsimus, unisus, kuiv nahk, kaalutõus on väga mittespetsiifilised ja kui aus olla, kannatan ka mina ise nende kõigi all ja lisaks veel vähemalt pooled keskealised naised. Kuivõrd on nende põhjuseks kilpnäärme alatalitlus, rauavaegusaneemia või lihtsalt stress, ületöötamine ja eluviis, ei saa esimese hooga kohe paika panna. Kui tõepoolest peaks tegemist olema algava kilpnäärme alatalitlusega, võib see tõepoolest ka viljakusele mõju avaldada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.