TPO vastus 09.10.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mida tähendab kui TPO IgG vastus on 794? Arst suunab edasi kilpnäärme UH-sse, katsus ja ütles, et kilpnääre tundub kare.. Kaebused on mul olnud 2 aastat (unetus, higistamine, kõhulahtisus, väsimus, ärrituvus). Praegu muutunud need nähud krooniliseks ja väga vaevavaks. Millele see kõik viitab? Olen hakanud kasutama unerohte, ja need ei tööta: ärkan 3-4 tunni pärast. Justkui ei muutu füüsiliselt uniseks, ei oska seletada ...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Türeoperoksüdaasi (TPO) vastadte antikehade tiitri tõus viitab autoimmuunsele türeoidiidile. See on pärilik riskiseisund, mille korral on ca 10 korda suurem tõenäosus kilpnäärme talitlushäireteks (üle- või alatalitluseks) elu jooksul kui tervetel isikutel. Mõnikord kilpnääre autoimmuunse türeoidiidi korral ka suureneb ja tõenäoliselt sellepärast korraldas perearst ka ultraheliuuringu. Kindlasti tuleb teha ka hormoonanalüüs. Niikaua kui kilpnäärme hormoonid püsivad korras, türeoidiit Teile olulisi vaevusi ei põhjusta. Kui tekib üle- või alatalitlus, ilmuvad ka vastavad vaevused ja sel juhul vajate ka ravi. Kui hormoonid on korras, siis Teil ravi vaja ei ole, kuid jääte jälgimisele ja kord aastas tuleb kilpnäärme talitlust kontrollida.'
Tervitades,
dr. Anu Ambos.