KÕrged veresuhkrud 24.07.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Paar kuud tagasi suhkrunäidud kõikusid palju ja olid pidevalt kõrged/madalad. Sain arsti juurde ning pandi Tresiba peale. Nädalaga suhkrud normaliseerusid ja kõik läks väga hästi. Suhkrud püsisid 5-9 vahel. Kuni eelmise nädalavahetuseni. Suhkrud jälle pidevalt kõrgemad kui muidu 11-16 ja alla on väga raske saada. Kas see võib olla soojadest ilmadest? või ravimid mis kodus ja kaasas kannan, saavad liiga palju sooja?
Olen veidi nõutu jälle, ei tea mida teha. Jälgin toitumist, teen trenni, püüan palju vett juua, aga midagi jälle nihu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soojad ilmad pigem langetavad kui tõstavad veresuhkru väärtusi. Insuliini tasuks siiski praegu kaasas kanda külmakotis - kui väljas on 31 kraadi sooja, on see insuliini jaoks pikema aja jooksul liig. 1. tüüpi diabeedi puhul muutub veresuhkur sageli ja kiiresti. Mõjutajaid on palju - füüsiline koormus, toit, stress, haigused jne. Peab piisavalt sageli mõõtma ja olema toiduga ning lühitoimelise insuliiniga kogu aeg piisavalt paindlik, et veresuhkrut piirides hoida. Kõige esimeseks oluliseks asjaks on hüpode välistamine nii öösel kui päeval - iga alla 3,5 mmol/l veresuhkur võib põhjustada järgneva tõusu. Kui olete kindel, et hüposid pole, võib soovitada kõigepealt suurendada veidi lühitoimelise insuliini päevast koguannust. Kui see ei aita, siis tiitrida ettevaatlikult 2 TÜ kaupa ülespoole tresibat.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.