Ületalitluselt alatalitlusse ja kaalutõus 04.05.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Minul avastati ligikaudu aasta tagasi kilpnäärme ületalitlus, mis nüüd on peale joodiravi muutunud alatalitluseks. Sain ka peale joodiravi hormoonravi, mille käigus väga juurde ei võtnud. Nüüdseks on hormoonravist möödas 2 kuud ja võtan regulaarselt 50mg L-Thyroxini. Toitun tervislikult ja väikestes kogustes, füüsilist trenni teen päevas 4-5h. Minu endokrinoloogi sõnul ei pidand trenni tehes ja õieti toitudes kaalu juurde tulema. 2-kuuga on aga kaal tõusnud ligi 7 kg ja ei lange. Ükskõik kui palju olen dieete teinud või füüsilist koormust suurendanud, toidukoguseid aina vähendanud, ei taha kaal langeda. Mida tuleks teha või mida proovima peaks, et saada kaalu tagasi sinna kus oli algselt? Kas tohib tarvitada rasva põletavaid tablette ja lisaks veel kaalu langetavaid tablette? Ja kas neid tohib ka süüa samal ajal mitmeid erinevaid sorte?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt peab olema selge, et Teie kilpnäärme hormoonid on nüüdseks täiesti korras ja L-türoksiini annus on piisav. Radiojoodravi järel võib kilpnäärme talitlus veel kuni pool aastat üle- ja alatalitluse vahel kõikuda. 2 kuud on väga lühike aeg. Ka kogu Teie keha ei ole veel toibunud kiirest üleminekust ja seepärast püüab kogu saadava energia salvestada. Ei aita siin ei hullult treenimine ega rasvapõletajad - tuleb anda kehale aega kohaneda. Kui radiojoodravist on möödas juba umbes 6 kuud ja L-türoksiini annus on paigas, hakkavad nii dieet kui koormus taas adekvaatselt mõjuma ja saate oma vana kaalu tagasi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.