Kilpnäärme talituse näitajad raseduse ajal 23.04.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen teise lapse ootel (25.nädal) ning lasin perearsti juures kontrollida oma kilpnäärme talituse näitajaid.
Mainin ära, et varem ei ole kilpnäärme üle kaebusi olnud või vastavaid rohte tarvitanud ning esimese raseduse ajal ei lasknud ega ka teadnud seda kontrollida.

Pole veel perearsti juurde vastuvõtule saanud, aga tulemused sain teada ning igaks juhuks sooviksin endokrinoloogi kommentaare tulemustele:
TSH 0,34
FT4 9,23
Rohkem muretsen FT4 näitaja üle, mis on minul normist madalam ning võib viidata alatalitusele (norm 11,5-22,7).
Kuna TSH norm on 0,4-4 ja minul jäi see normist veidi alla, siis võivad mõlemad näitajad (normist madalamad) viidata sellele, et kilpnäärme hormoone tootmine on madal.

Olen lugenud, et kilpnäärme talituse häired on üsna tüüpiliselt sarnased raseduse sümptonitega ning jäävad seetõttu tähelepanuta, aga ikkagi soovitatakse kontrollida, ka raseduse ajal.

Kas on need näitajad normaalsed või peaksin siiski pöörduma edasi eriala arsti poole?

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie analüüside tulemused on veidi vastuolulised - FT4 on madal, mis võiks viidata kilpnäärme alatalitlusele. TSH on normi alumisel piiril, mis võiks viidata kilpnäärme ületalitlusele (TSH on hüpofüüsis toodetav "peegelhormoon", mis liigub alati vastassuunas kilpnäärmehormoonidega s.t. alatalitluse korral peaks TSH olema kõrge). Pigem arvan, et tegemist ei ole ei üle- ega alatalitlusega, vaid analüüsi tuleks kuu aja pärast korrata (TSH, FT4, FT3).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.