TSH analüüsi tulemus ja rasestumine 14.03.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Soovime pikki aastaid last saada. Aastate jooksul on olnud 3 katkemist/peetumist, 6-7 nädalal. Vahepeal ei õnnestunud 2,5 aastat üldse rasedaks jääda.
November 2017 tehti analüüse (et panna mind kunstliku viljastamise järjekorda, kuna polnud õnnestunud rasestuda). TSH tulemus oli 1,47.
Jaanuaris jäin loomulikul teel rasedaks, kuid ka see rasedus (kolmas) katkes. Peale seda saadeti endokrinoloogi juurde, ning võeti analüüsid. Tuvastati autoimmuunne türeoidiit, TSH 4,52, muud näidud normis. Analüüsid võeti ca 2,5 nädalat peale raseduse katkemist. Iseenesest on TSH tulemus normi piires, endokrinoloog mingit ravi vms ei määranud, kutsus paari kuu pärast uuesti analüüse andma. Minul on aga rahutus hinges ning olen internetist leidnud arstide vastustest patsientidele, et rasestumiseks võiks TSH olla ideaalis väiksem. Ei tahtnud konkreetse endokrinoloogi juures tema teadmisi kahtluse alla seada, mõtlesin, et küsin siin teema üle. Kas (kõikuv) TSH näit võib mõjutada minu rasestumist/rasedusi? Kas peaksin igaks juhuks küsima ka teise arsti arvamust?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ühekordsest normi ülemise piiri lähedasest TSH väärtusest ei piisa kilpnäärme alatalitluse diagnoosimiseks ja koheseks asendusravi määramiseks. Olen Teie arstiga nõus, et teha tuleks kordusanalüüs. TSH väheses normipiirses kõikumises ei ole midagi haiguslikku. Raeduste katkemise põhjusena see arvesse ei tule. Kui ka kordusanalüüsil on TSH sama kõrge või veelgi tõusnud, võib siiski soovitada väikeses annuses asendusravi alustamist. Ka IVF-i planeerides peaks TSH jääma vahemikku 1-2,5 mIU/l.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.