Kilpnäärme analüüsi näidud ja tõlgendus 30.03.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

7 kuud enne rasedust tehti TSH analüüs. Tulemus: TSH 2,975 (ref. väärtuse vahemik 0,55-4,78).

Raseduse 6ndal nädalal määrati TSH analüüs.
Tulemus: TSH 3,336 (ref. väärtuse vahemik 0,55-4,78). Peale seda määras günekoloog ravi L-thyroxin 0,25 mikrogrammi.

Edaspidi jätkasin ravi endokrinoloogi juures. Järgnevad analüüsid on tehtud hommikul eelnevalt thyroxin ravimit võttes, kuna ei teadnud, et analüüsi ei ole hea teha eelnevalt ravimit võttes.

Raseduse 7ndal nädalal tehtud analüüsi tulemused:
TSH 1,81 (ref. väärtuse vahemik 0,4-4), FT4 15,52 (ref. väärtuse vahemik 11,5-22,7), TPO 50 < 60. Jätkasin 0,25 annusega.

Raseduse 14 nädalal tehtud analüüsi tulemused:
TSH 2,8 (ref. väärtuse vahemik (0,4-4), FT4 12,49 (ref. väärtuse vahemik 11,5-22,7), TPO 45 <60. Suurendati raviannust ühel päeval 50 mikrogrammi ja teisel päeval 25 mikrogrammi.

Raseduse 23ndal nädalal tehtud analüüsi tulemused:
TSH 1,90 (ref. väärtuse vahemik 0,4-4), FT4 9,7 (ref. väärtuse vahemik 9-19), TPO 52<56. Suurendati annust 50 mikrogrammi iga päev.

Raseduse 30ndal nädalal tehtud analüüsi tulemused:
TSH 1,14 (ref. väärtuse vahemik 0,4-4), FT4 9,5 (ref. väärtuse vahemik 9-19), TPO 3,4<5,6. Suurendati annust 62,5 mikrogrammi.

Tekkis küsimus, kas eelnevalt ravimit võttes tehtud analüüsi tulemused olid piisavalt usaldusväärsed ning nende põhjal määratud raviannus piisav, et pakkuda loote arenguks sobiv keskkond?

Kas kirjeldatud analüüsinäitude tulemusi arvestades võis üsasisene keskkond loote arengule mõjuda negatiivselt?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, TSH määramise tulemused olid usaldusväärsed. TPO tiitrit iga kord määrata poleks olnud vajagi. Tiiter oli kogu aeg normis ja tegelikult see L-türoksiini annuse seisukohalt oluline ei ole. Ka L-türoksiini annus on olnud adekvaatne ja üsasisesele loote arengule see kindlasti kahjulik pole olnud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos