kilpnääre sõlmed, kas vastused korras 16.12.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Käisin endokrinoloogi vastuvõtul kuna kilpnäärme kahtlus. Pidev väsimus, külm, peavalu, kurgus miskit nagu segab ja torgib, rasestumisega probleeme kuigi enne pole seda olnud ( olemas kolm last ) kaalutõus u.30kg viimase 3-4 aastaga. Tekkinud ka migreeni hood. Võeti vereproovid : TSH 0.47 0.30 - 4.20 mIU/L
TPO IgG 273 <=34 kIU/L
Kaltsitoniin 0.19 <=1.87 pmol/L
HbA1c 5.2 <=6.0 %
33 <=42 mmol/mol
Tehtud ka kilpnääre biopsia ja ultraheli, vastus järgmine : TEOSTATUD UURINGUD IRU1005 x 1 UH kilpnäärmest KIRJELDUS Kliinilised andmed: UH kilpnäärmest. Kilpnääre mõõtmetelt normis: parem sagar ca 3,3 x 3,1 x 6,7 cm, maht ca 36,4 ml; vasak sagar ca 2,4 x 2,8 x 6,2 cm, maht ca 22,0 ml; isthmus on ca 4,0 mm paksusega. Kilpnäärme kogumaht ca 58 ml. Kilpnäärme struktuur ebaühtlane, paremas sagaras esineb ca 5,3 x 3,1 cm sõlmede konglomeraat, mis koosneb kuni 3 cm isoehhogeensetest segastruktuuriga sõlmedest. Vasajkus sagaras on ka kuni 1,5 cm analoogse struktuuriga sõlmed. Vaskularisatsioon normipärane, sõlmed servmise vaskularisatsiooniga. Suurenenud l/sõlmi kaelal esile ei tule. ARVAMUS/SOOVITUSED Struma nodosa. Kilpnäärme sõlmed pildiliselt on väga madala (kuni 3%) maliigsuse riskiga. Mida saan sellest välja lugeda, kas midagi valesti või kõik korras? Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnäärme talitlus on normis (TSH 0,47 mIU/l), seega pole väsimus ega kaalutõus kilpnäärmega seotud. Samas on kõrge TPO IgG tiiter ja ultraheliuuringul on kilpnääre oluliselt suurenenud (kogumaht 58ml, norm naistel kuni 20ml). Lisaks on kilpnäärmes sõlmelised muutused, mis on siiski tõenäoliselt healoomulised. TPO IgG tõus viitab kroonilisele autoimmuunsele türeoidiidile. Seega ebamugavustunnet kurgus võib kilpnääre olulise suurenemise tõttu põhjustada küll.
Esialgu veel lõikust planeerida pole vaja. Vajate jälgimist - hormoonanalüüsi 1 kord aastas, ultraheliuuringut 3-aastase intervalliga. Kahjuks pole mingi ravimiga kilpnäärme suurenemist võimalik pidurdada. Kui kasv jätkub, tuleb ühel hetkel kilpnääre operatiivselt eemaldada.
Veresuhkruga on Teil kõik korras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.