Mure kilpnäärmes oleva kasvaja pärast 11.05.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Minu mure selline,et aasta tagasi leiti mul ultraheliga kilpnäärmes väike moodustis(Nodule), nüüd aasta hiljem tehti ultraheli uuesti ja see moodustis on kasvanud hoogsalt! Tehti biopsia mis selgeid vastuseid ei andnud. Kilpnäärme ala- vōi ületalitlust pole. On valu ja kägistamistunne kõris, valu on hakanud kõrva lööma, kurnatus,meeletu väsimus, hääl kaob, tugev surumis tunne, neelamine on ebamugav ja tundub nagu iga nädalaga lähevad sümptomid hullemaks:(
Asun paraku Ameerikas ja siinne arst ütles,et minu valik kas teen siin lõikuse,et võtavad kasvaja moodustise välja või ootan sellega,kuna kolime tagasi Eestisse juunis. Sooviksin väga teada,kas te soovitate teha operatsiooni siin vōi saan oodata veel ja teha seda oppi kodumaal? Kas oskate öelda kas selline võimalus minu olukorras üldse on ja kui pikad on Eestis järjekorrad vōi saab seda teha ka erakliinikus,kui väga kallis see pole. Minu kōige suurim hirm on,et see vōib olla vähk, mis kiirelt kasvama on hakanud:( Kas see vōib olla tōenäoline?
Küsimus veel,et kas Eestis tehakse seda operatsiooni laseriga vōi mitte? Sooviksin veel teada, et kas tugev pikaajaline stress vōib pōhjustada kilpnäärme hädasi?
Ette tänades ja vastust oodates!
Kõike kaunist Teile!!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt rahunege maha! Kui kilpnäärme talitlus on korras, ei saa sõlm kilpnäärmes kuidagi tekitada meeletut väsimust. Sõlme asukoht istmuse piirkonnas ei luba sellel ei teid kägistada ega muuta Teie häält. Ka tõsisemat neelamistakistust ei tohiks selline sõlm põhjustada. Siiski soovitan sõlme eemaldada - ükskõik kas teete seda USA-s või Eestis. Lõikusjärgne histoloogia näitab juba 100%-lise kindlusega, kas tegemist oli hea- või pahaloomulise kasvajaga. Erakliinikus Eestis selliseid lõikusi ei tehta, kuid järjekorrad ei ole pikad - paar kuud. Perearst suunab Teid vajadusel e-konsultatsiooni kasutades endokrinoloogi vastuvõtule ja endokrinoloog omakorda kirurgi juurde. Laserit Eestis selliste lõikuste puhul ei kasutata ja eriti veel kui punktsioonil võetud tsütoloogia ei kinnita üheselt healoomulisust - tuleb ikka tõeline operatsioon üldnarkoosis. Samas on operatsioon suhteliselt lihtne, ohutu ja lühiajaline - haiglasse võetakse 1-2 päevaks.
Pikajaline stress sõlmede tekkimist kilpnäärmes ei põhjusta, sõlmede tekkimise põhjus on teadmata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.