Kilpnääre suurenenud/paistes 18.08.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minul on selline probleem, et viimasel paaril nädalal on tekkinud hingamisraskused. Tunne, nagu miski rinnus ja kaela ümber pooks. Samuti paistab, et kaela ees alumises osas nagu oleks kilpnääre suur. Kas oskate öelda, kas tegemist võib olla alatalitlusega või millegi hullemaga - näiteks mõne kasvajaga kilpnäärmes? Ülekaaluline olen ka juba aastaid olnud, püüan nüüd maha võtta, aga väga ei õnnestu.

TSH analüüsid said poolteist aastat tagasi tehtud - tol korral olid need korras. Nüüd lähen perearsti juurde uuesti tegema. Ent selge on see, et kilpnääre on suurenenud.

Samuti on selline küsimus, et kuna perearst suunab tõenäoliselt endokrinoloogi juurde, siis kas sellise poomistunde tõttu on võimalik ka kuidagi kiiremini arstile saada? Asi häirib igapäevaelu väga, päris halb on olla, kui hingata ei saa korralikult. Praegu vaatasin, et endokrinoloogi juurde PERHis 180 päeva jooksul ühtki vaba aega ei ole, samas sooviks väga teie vastuvõtule pääseda, olen teie kohta eranditult ainult head ja professionaalset kuulnud.

Suurimad tänud juba ette ära Teile. Ja sügav tänu aitamast ja inimesi toetamast.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnääre, isegi kui see on viis ja rohkem korda normist suurem, ei põhjusta hingamisraskusi. Lihtsalt hingetoru on kilpnäärme kõrgusel kaitstud kõhreliste plaadikestega ja kilpnääre ei saa seda kokku suruda. Hingamisraskused noorel inimesel on seotud enamasti kas kopsuhaigusega (algav astma, tõsine bronhiit või kopsupõletik) või ka näiteks paanikahäirega. Ammugi ei saa ma interneti teel Teid nägemata ja kilpnääret katsumata öelda, kas kilpnääre on suurenenud ja kas seal võiks olla kasvaja või mõni muu haigus.
Tuleb ikka minna perearsti juurde ja lasta end uurida. Mõstlik oleks teha nii vereproov talitlushäire välistamiseks kui ka kilpnäärme ultraheliuuring suuruse ja võimaliku sõlmelisuse täpsistamiseks. Kui emma-kumma uuringu käigus leitakse kõrvalekalle, suunab perearst kindlasti endokrinoloogi vastuvõtule. PERH-i endokrinoloogile pääsemiseks võib perearst teha e-konsultatsiooni ja saada patsiendile vastuvõtuaja lähima kuu aja jooksul. Lisaks on mul Qvalitases (Narva mnt. 7) teisipäeviti eravastuvõtt, kus isegi saatekirja ei nõuta ja järjekord on maksimaalselt nädala pikkune.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.