Noorel pikaajaline väsimus - kuhu pöörduda? 24.03.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen noor tudeng ning tunnen, et juba pikemat aega (sügisest) on mind vaevanud pidev väsimus, kiire väsimine pärast pingutust ja kehv keskendumisvõime. Taolist loidsust ei pea endale omaseks ning on kuidagi raske leppida vastusega, et ilmselt pimedast ajast tingitud väsimus ja oma laiskus.

Taustaks - eelmisel võtsin vastu õppimise kõrvalt täiskoormusega töökoha, mis suveks vaimu ära väsitas ja stressitaluvuse proovile pani. Nähes, et vajan puhkust lahkusin töölt ning vahetasin oma keskkonda üpriski kardinaalselt, läksin semestriks välismaale. Kuna vaba aega oli harjumatult palju, märkan tagant järele kuidas tasapisi elutempo aeglustus, aina enam kasutasin vaba aega magamiseks või lihtsalt omaette tasakesi olemiseks ja võime ülesandeid lõpuni viia märkamatult aina langes. Tahe midagi saavutada aga pole langenud, kuid praegu on tugev mõistmatu tunne, et jaksust, pea selgusest ja keskendumisest jääb puudu.
Keskkonna vahetus tõi kaasa ebaregulaarse söömise ning peagi täheldasin pärast igat (!) söömist rasket väsimust ja tahet uinuda. Olen katsetanud erinevate toitudega, kuid tulemus näib sama kui kõht natukenegi täis. Taustteadmiseks - ma ei talu ma suurtes kogustes laktoosi ning olen shokolaadi vastu allergiline. Viimane allergia avaldub näonaha halvenemisena (soodumus aknele) ja punaste laikudena. Siiski allergiast hoolimata ma maiustan vahetevahel tumeda shokolaadiga.
Olen täheldanud ka (sügisest saati) väikeste vesipunnide taoliste moodustiste ilmumist üle keha, eriti dekolteel ning sügelust eriti käevartel (umbes uuest aastast). Külmal ajal esines ka kohatist lihastõmblust, tihedamini kahes kindlas kohas (käevarrel ja tagaseljal). Samuti oli sel sügis-talvel tihedalt probleeme neerude/põiepõletikuga, kolmel korral kirjutati välja antibiootikumide kuur.
Ca jaanuarist vahetasin oma Clormetin pillid YAZide vastu. Pärast seda tajun, et enne menstruatsiooni tuju kõigub päris tugevalt.

Ei oska kuhugile edasi pöörduda. Perearsti juures käidud, soovitas D-vitamiine ja tihedate põiepõletikkude pärast saadeti ultraheli uuringutele, kust midagi olulist ei avastatud. Olen nõutu ja mures, tahan enda kunagist efektiivust tagasi..

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie poolt kirjeldatud vaevused ei ole küll iseloomulikud ühelegi endokriinhaigusele. Igaks juhuks võib perearsti juures kilpnäärme talitlust kontrollida - kilpnäärme alatalitlus on seisund, mis võib loidust ja väsimust põhjustada. Samas esinevad alatalitluse puhul ka tursed, külmakartus, kõhukinnisus... Tegelikult on olemas ka nn. kroonilise väsimuse sündroom, kuid selle diagnoosimiseks on vajalik kõigi teiste somaatiliste ja ka psühhiaatriliste haiguste väljalülitamine. Kui enesetunne ei parane, soovitan siiski korduvalt perearsti poole pöörduda ja taas oma muret kurta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.