Kohutav väsimus 14.04.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen viimased 3 aastat kogu aeg väsinud olnud. Nüüd viimane 6 kuud on mul täiesti energia puudus. Õhtul umbes juba18.00 ajal ei seisa silmad enam üldse lahti, kuid und, kui sellist ka pole. Viimasel ajal on hakanud kõris pooma ja ma neelatan kogu aeg. Nagu oleks mingi tükk ees. Ärkan vahest isegi öösel neelatamise peale üles. Mõtlen juba selle peale iga hetk, ega saa rahu. Lisaks on üle keha lihastõmblused. Tegelikult on elus väga pingeline aeg, meeleolu on täiesti null. Arvan, et vaikselt hiilib ligi depressioon.

Mul on diagnoositud varem autommuunne türoidiit ja kilpnääre analüüsid on olnud piiri peal alatalituse poole. Ravimeid pole määratud. Nüüd andsin uued analüüsid ja TSH tulemus oli 5,52. Õepojal määrati ravi juba 4,9ga. Kuna minu perearst on homoöpaat, siis sain vastavaid terakesi. Ultraheli mulle ei määratud, kuid ennem kui mul seda tehtud pole, rahu ma ei saa.

Kas oskate nõu anda, kas minu TSH tulemus on piisavalt kõrge, et see tekitaks mul kohutavat väsimust, millega võitlen? Kas peaksin ravimeid võtma hakkama? Kardan seda viimast, kuna olen näinud, et ravimitega hakkab kaal tõusma ja see tekitaks veel rohkem stressi. Hetkel olen 60kg ja 175 cm pikk.

Tervitades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna olete noor naine, on TSH tõus 5,52 mIU/l piisav asendusravi alustamiseks. Tõenäoliselt oleks vajalik L-türoksiini 50 mcg päevas. Huvitav, kus ja milliste ravimitega olete näinud kaalutõusu? 27-aastaselt ei tohiks ravimitega veel kuigi rikkalikku kogemust olla. Et parem on olla haige ja kõhn, kui saada terveks ja võtta 5kg juurde?
L-türoksiin (sünteetiline kilpnäärmehormoon) kiirendab ainevahetust ja kaalutõusu küll ei põhjusta. Loomulikult võib esialgu paari kuu möödudes kilpnäärme hormoonanalüüsi lihtsalt korrata. Mõnikord ei märgi TSH vähene tõus kindlalt algavat alatalitlust, vaid hormoonid võivad ka normaliseeruda. Minimaalne TSH tõus ei tohiks olla ka Teie vaevuste põhjuseks, tavaliselt on see täiesti asümptomaatiline.
Homeopaatiliste ravimite plussiks on see, et nende toimeaine sisaldus on kaduvväike ja kahju nad ei tee. Kui aga tegemist on tõeliselt algava kilpnäärme alatalitlusega, pole neist ka kuigivõrd abi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.