Diabeet tabletiraviga kontrolli all 18.09.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kirjutan sellepärast, et mul on mure oma abikaasa pärast, kes on siis 49-aastane, tal on diagnoositud teise tüübi diabeet ja diagnoosi saamisel määras perearst ka kohe tabletiravi, tabletiravi mõjub hästi ja veresuhkur püsib normis. Mingeid toitumisalaseid soovitusi ta pole saanud, öeldi, et lugege internetist, ja ega ta ei järgigi midagi, sööb kõike, mida hing ihaldab, sest ütleb, et tänapäeval ei peagi diabeedihaiged mingeid dieete pidama, see olevat vananenud arusaam? Kas nii ongi, et piisab vaid tabletiravist? Ta on selline korralik tabletiusku inimene, lisaks diabeedile on tal veel diagnoositud kõrge vererõhk, kõrge kolesterool, tal on podagra ja kõiki neid hoiab ta kontrolli all tablettidega, lisaks on tal tihti liigesevalud, selle vaigistamiseks võtab siis veel kangeid valuvaigisteid. Kas selline ravi on ka pikemas perspektiivis edukas, et lihtsalt söödki iga asja vastu tablette? Kas diabeedi tablettidega kontrolli all hoidmine tagab ka selle, et ei teki mingeid tüsistusi ja kas diabeediravimid kõigi nende teiste ravimitega koos võttes ei tekita probleeme?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil on õigus, üksnes tablettidest ei piisa. Diabeedi ravi nurgakiviks on siiski toiduvalik ja tervislik eluviis (jõukohane liikumine ja rohke viibimine värskes õhus). Kui abikaasa on tablettravil ja püsib suhteliselt heas kompensatsioonis, on peamine dieedisoovitus magusast s.t. kiiresti imenduvatest süsivesikutest loobumine. Seega toidust, mis on maitselt magus, tuleb hoiduda - ka magusatest troopilistest puuviljadest ja meest. Kodumaiseid marju ja magushaput õuna võib veidi endale siiski lubada. Vabalt võib süüa sidrunit ja greipi, jõhvikaid ja pohli, loomulikult ka juurvilja. Ka kehakaalu tuleb jälgida ja kaalus juurde võtta ei tohiks. Ka kõrgvererõhutõve ja podagra puhul on dieedisoovitused omal kohal, kuid nendel siinkohal ei peatuks. Soovitan täpsemate ja individuaalsemate nõuannete järele pöörduda Tallinnas ITK või SA PERH-i, Tartus TÜK-i konsultatiivsesse polikliinikusse diabeediõe vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.