Miks rinnad ei kasva? 28.10.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on selline mure, et rinnad ei taha kasvada. Ise olen 13 ja kõikidel klassiõdedel on rinnad palju suuremad kui mul. Riietusruumis ma alati varjan oma rindu, kuigi ma tean, et mina pole selles süüdi, et mul rinnad nii pisikesed on. Vahel on need valulikud ka. Olen kuulnud, et kui rinnad valutavad, siis nad kasvavad. Mina olen ikka pesulaud. Ma kaalun 46 kg ja olen168 cm pikk-täiesti normaalne minu arust. Menstruatsioon pole ka veel alanud, aga sellega on aega veel, ema ütles, et tal hakkasid ka päevad alles 16-17. Kuidas on võimalik rinnad kiiremini kasvama panna? Kui suureks üldse rinnad kasvavad? Mida teha?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ka mõnes teises asjas oled teistest tüdrukutest erinev ja ongi hea. Igaüks areneb omas tempos ja see on normaalne. Rinnad paneb kasvama naissuguhormoon - östrogeen, mida toodavad munasarjad. Rinnanäärmete suurenemine on tavaliselt esimene märk puberteedi algusest ja see eelneb soo-omase karvakasvu ja menstruatsiooni algusele. Sealjuures muutub eelkõige rindade kuju, mitte niivõrd suurus. Ka mõnelgi kaunil täiskasvanud naisel on väga väike rind.
Soovitan Sul oma probleemi kõigepealt emaga arutada. Kui tõepoolest peaks tekkima kahtlus puberteedi hilinemisest, siis saab pöörduda lasteendokrinoloogi poole ja östrogeenide taset määrata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.